piątek, 25 października 2013

Design Łódź Festival


Tydzień temu rozpoczęła się 7 edycja Design Łódź Festival. Potrwa jeszcze kilka dni. To świetna okazja, żeby przypomnieć sobie co działo się na festiwalu w poprzednich latach i jakie atrakcje przygotowali dla nas organizatorzy w tym roku.
01

Pierwsza odsłona Design Łódź Festival miała miejsce w 2007 r. Prezentowano wówczas głównie prace młodych twórców oraz produkty firm posiadających w swojej ofercie elementy wystroju wnętrz. Na jednej z wystaw - „Dom polski”- można było zapoznać się z nową architekturą powstającą w naszym kraju. Ta edycja przyciągnęła 5 000 zwiedzających oraz zaowocowała wieloma pozytywnymi ocenami w prasie.


02

Rok później festiwal odbył się pod hasłem „Play and joke”. Pokazywał, że radość można czerpać nie tylko na etapie projektowania, ale także podczas użytkowania przedmiotu, zwłaszcza gdy meble pełnią również funkcję klocków czy puzzli. Po raz pierwszy pojawia się konkurs dla młodych projektantów: make me! oraz przegląd polskich i zagranicznych szkół designu.

Organizowane wydarzenie stało się jednym z najciekawszych w 2008 r. 
i  przyciągnęło prawie 4 razy więcej odwiedzających niż za pierwszym razem.
03

Motto trzeciej edycji brzmiało: „My way”. Przygotowany program pokazywał, że każdy z artystów na swój własny, indywidualny sposób podchodzi do tworzenia. Na trzech głównych wystawach (Upstream/Design Tales, Non object ive, Surtido) można było podziwiać efekty pracy projektantów z Polski i zagranicy.

Pierwsza, której kuratorem była Agnieszka Jacobson – Cielecka prezentowała artystów, sprzeciwiających się unifikacji i idących własną drogą, którzy tworzą projekty balansujące między sztuką i designem. Wystawa Marka Cecuły pokazywała prace projektantów wykorzystujących w nowatorski, nieoczywisty sposób w swojej twórczości tradycyjny materiał – ceramikę. Tomek Rygalik wybrał realizacje projektantów z hiszpańskiej grupy Surtido. Część ekspozycji stanowiły przedmioty przekształcone z mebli dostępnych w sklepach Ikea.

Podczas tej edycji zorganizowano ponad 40 wystaw i prawie 30 wykładów, a jednym z prelegentów był architekt Daniel Libeskind.


Design Łódź Festival 2010

04
W 2010 r. pod hasłem „ Amazing life” Design Festival zagościł w Łodzi po raz czwarty. Zorganizowano dwie główne wystawy kuratorskie ("Underpessure” oraz „Crumple zone”), obie pokazujące niestandardowe podejście do projektowania.

Oskar Zięta przygotowując pierwszą z nich chciał zmienić nasze myślenie o dmuchanych przedmiotach. Obalił mit, że nadają się one jedynie na plaże 
i zaprezentował jakie efekty można osiągnąć łącząc potencjał powietrza z różnorodnymi materiałami.


Design Łódź Festival 2010


Wystawa „Crumple Zone” pokazywała jak proces niszczenia można wykorzystać przy projektowaniu. Na pozór niepełne, powyginane, pozbawione wdzięku przedmioty stały się częścią ekspozycji, tworząc nowe, ciekawe formy.

Na festiwalu po raz pierwszy pojawiły się Wystawy Specjalne. Jedna z nich prezentowała niezwykłe rowery, których twórcami byli znani projektanci mody (min. Kenzo Takada czy Agatha Ruiz de la Prada).


Design Łódź Festival 2010

05

„Zmiana” to motto piątej edycji. Zmienia się sporo, po pierwsze siedziba (centrum festiwalowe przenosi się na ul. Targową, do budynku 
w którym niegdyś mieściła się fabryka tkanin braci Borysa i Nauma Eitingtonów).

Przekształceniom ulega otoczenie, środowisko, przemysł, myśl techniczna, ludzie. Mamy nowe potrzeby, inne wymagania. Projektant musi sprostać tym wyzwaniom, tworzyć z głową rzeczy ponadczasowe, odpowiadać na potrzeby lokalnego rynku.


Design Łódź Festival 2011


W programie głównym zaprezentowane zostały dwie wystawy: "Przekierowanie. O zmianie w architekturze" – organizowana przez założycieli Fundacji Centrum Architektury oraz "NeoFarm" – której kuratorzy to izraelsko-japoński duet Boaz Cohen i Sayaka Yamamoto.


Wśród wystaw towarzyszących znalazły się: „Gone with the wind” – projekty Niki Zupanc, „Dziecinada” – design dla najmłodszych, „Rzeźbiąc w świetle” – czeskie lapmy z 2 poł. XX w., "I obudziłem się w Europie" – projekty twórców z Europy Wschodniej. Zaplanowano również wiele wykładów, pokazów filmowych i dyskusji.


Design Łódź Festival 2011


06

Podczas ubiegłorocznej edycji hasło przewodnie brzmiało „Świadomość”.
W programie głównym znalazły się 3 wystawy: "The future is stupid" Svena Ehmanna (prezentująca nowatorskie rozwiązania, świeże pomysły pomagające ulepszyć świat), "Ways of seeing / sitting" Marii Jeglińskiej (zmuszająca do zastanowienia się, w jakim celu powstały poszczególne obiekty - części ekspozycji) oraz "Kto ty jesteś?" Agnieszki Jacobson-Cieleckiej i Klary Czerniewskiej (na której autorki próbowały dociec, kogo można nazwać współczesnym polskim projektantem).


Ważnym punktem w programie było Forum Design i Architektura oraz spotkania ze specjalistami z Polski i świata. Powstał projekt Edukreacja, podczas którego dzieci mogły brać udział w warsztatach, zajęciach, zabawach i spacerach po wystawach, rozwijając swoją wyobraźnię i poznając czym jest design. Stworzono Remade Market - miejsce, w którym można kupić wyjątkowe przedmioty oraz spotkać się i porozmawiać z ich projektantami.

Festiwal cały czas się rozwija i przyciąga coraz więcej zwiedzających. 
W 2012 r. wystawy na których zgromadzono ponad 1100 obiektów odwiedziło 45 000 gości.


Design Łódź Festival 2013

07

W tym roku w centrum zainteresowania staje człowiek. „It’s all about humanity” to hasło siódmej edycji festiwalu. Wystawy główne podzielono na 3 bloki: Spożywanie, Zamieszkiwanie i Empatia.

Ekspozycja „Food/design/Humanity”, której kuratorkami są Sonja Stummerer i Martin Hablesriter, przybiera formę barwnego kolażu wykonanego z produktów spożywczych. Magda Kochanowska i Aga Szóstek przygotował wystawę „DEEP NEED/ empatia i projektowanie” (pokazując obiekty odpowiadające potrzebom różnych użytkowników), a Instytut Architektury „ZA-mieszkanie. Miasto – ogrodów, miasto – ogrodzeń” (która prezentuje zmiany zachodzące w budownictwie mieszkaniowym).

Poza oglądaniem głównych wystaw, można brać udział w wielu wydarzeniach towarzyszących. Oferta z roku na rok jest coraz bogatsza: warsztaty, wykłady, konferencje, Remade Market, Strefa projektanta, Strefa miasto, Edukreacje, czytelnia, kawiarnia, księgarnia, dodatkowe wystawy, prezentacje przedmiotów biorących udział w konkursie dla młodych projektantów z całego świata make me! i plebiscycie na najlepszy rodzimy produkt MUST HAVE. Oferta została poszerzona o kolejne wydarzenie - po raz pierwszy zorganizowano konferencję Biznes up!


Design Łódź Festival 2013


     Łódź Design Festival w tym roku można odwiedzać miedzy 17 – 27 października. Warto przyjść, obejrzeć i poszukać inspiracji dla siebie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz