czwartek, 16 stycznia 2014

STO LAT CHANEL


Dom Mody CHANEL przy Rue Cambon, Paryż Coco Chanel (a właściwie Gabrielle Bonheur Chanel) to postać o której w ostatnich latach było dość głośno. Mówiło się sporo (i to nie zawsze pozytywnie), kiedy na rynek wchodziła kolejna biografia projektantki. W księgarniach można znaleźć co najmniej 5 tytułów (najnowszy ukazał się pod koniec 2013 r.), a każda kolejna publikacja odkrywa coraz to nowe, nieznane i często budzące wiele kontrowersji historie z życia Chanel. Jej losy to również świetny materiał na film (na przełomie roku roku 2008/2009 powstały aż 3). Kilka miesięcy temu, sam Karl Lagerfeld - obecnie główny projektant marki, chcąc uczcić ważny jubileusz, wyreżyserował film poświęcony założycielce domu mody. Kilkunastominutowy obraz, w którym w rolę Coco wciela się Keira Knightley, opowiada historię otwarcia pierwszego butiku projektantki. Swoją premierę miał na wiosnę w Singapurze, podczas pokazu nowej kolekcji.

Rok 2013 to była podwójna okazja do świętowania dla twórców i wielbicieli tej marki, po pierwsze 130 rocznica urodzin Gabrielle, po drugie 100 rocznica otwarcia jej pierwszego sklepu. W 1913 r. przy Rue Goutaut w normandzkim kurorcie Deauville, Coco Chanel uruchomiła swój butik z kapeluszami i damskimi strojami. Tak rozpoczęła się historia jednego z najbardziej znanych na całym świecie domów mody. Jej styl - prosty, a zarazem elegancki - pokochały kobiety początku XX w. Dzięki temu w 1919 r. już pod marką Chanel udało się otworzyć pierwszy paryski sklep.

Minimalistyczne projekty Coco z początku zeszłego wieku, stojące w opozycji do długich, zdobionych sukni z gorsetami noszonych do końca XIX stulecia, zrewolucjonizowały modę, a wykreowany przez nią styl stał się nieśmiertelny. Zaproponowane: krótka, ciemna sukienka - "mała czarna", tweedowe kostiumy, stroje z miękkiego dżerseju oraz długie sznury pereł, to klasyki kobiecej garderoby, a torebka 2.55 i perfumy Chanel No.5 to prawdziwe ikony mody.

Niesamowite, że po stu latach od debiutu Coco Chanel w świecie mody, jej życie nadal intryguje i skłania do odkrywania kolejnych tajemnic, a twórczość, pomimo zmieniających się z sezonu na sezon trendów, wciąż zachwyca i inspiruje.

Wszak, "Moda przemija a styl pozostaje", jak mawiała sama projektantka.


książki: Coco Chanel. Sypiając z wrogiem (Vaughan Hal), 2013/ Coco Chanel. Życie intymne (Chaney Lisa), 2012/ Coco Chanel. Legenda i życie (Picardie Justine), 2011/ Coco (Cristiny Sanchez-Andrade), 2008/ Coco & Igor (Greenhalgh Chris), 2002

filmy: Once Upon a Time (reż. Karl Lagerfeld), 2013
Coco avant Chanel (reż. Fontaine Anne), 2009/ Chanel i Strawiński (reż.Jan Kounen), 2009/ Coco Chanel (reż.Christian Duguay), 2008

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz