FashionPhilosophy Fashion Week Poland
       FashionPhilosophy 2013


     Na początku Nowy York, następnie Londyn, Mediolan i Paryż. Tak wygląda harmonogram najważniejszych wydarzeń w branży mody, czyli pokazy Wielkiej Czwórki. Dwa razy w roku, w każdym z wymienionych miast organizowane są kolejno tygodnie mody. Takie co sezonowe przeglądy kolekcji czołowych projektantów odbywają się już od ponad 70-ciu lat. Pierwszy Fashion Week (jeszcze pod nazwą Press Week) zorganizowano w Nowym Yorku w 1943 roku. 


     Kiedy w Europie panowała II Wojna Światowa, Paryż - uważany do tej pory za światowy ośrodek sztuki i mody, zmuszony został zaprzestać pełnienia swojej roli. Centrum wydarzeń przeniosło się za ocean. W tym czasie w Ameryce działo się to co w sztuce najważniejsze, tu działały pierwszoplanowe postacie 
z nią związane. Właśnie wtedy, w głowie Eleanor Lambert (związanej z branżą sztuki i mody) zrodziła się idea zaprezentowania efektów pracy amerykańskich projektantów, którym ciężko było przebić się w Europie początku XX w. W 1943 roku w Nowym Yorku zorganizowano Press Week. Pokazy, zakończył się wielkim sukcesem i stały się początkiem dla Fashion Week. Pod koniec lat 50-tych tygodnie mody zaczęto organizować także w Europie. Pierwszy był Mediolan, potem dołączyły kolejne miasta.


   FashionPhilosophy 2013


     Polski Fashion Week nie ma tak długiej historii jak te organizowane w Londynie czy Paryżu, ale to dynamicznie rozwijające się z sezonu na sezon, największe wydarzenie modowe w naszym kraju. Od 2009 roku w Łodzi odbywa się FashionPhilosophy Fashion Week Poland. Właśnie trwa jego kolejna, 10-ta odsłona. Każda edycja to przede wszystkim prezentacja kolekcji na zbliżający się sezon (Designer Avenue - pokazy prêt-à-porter uznanych projektantów, OFF Out Of Schedule – moda awangardowa oraz STUDIO z premierowymi propozycjami polskich topowych twórców), a także bogata oferta wydarzeń towarzyszących. Podczas poprzedniej, październikowej edycji na wybiegu pojawiły się kolekcje m.in. takich marek jak: NENUKKO, ŁUKASZ JEMIOŁ BASIC, NATALIA JAROSZEWSKA, NATASHA PAVLUCHENKO, a na pokazie specjalnym można było obejrzeć prace Junko Koshino – jednej z największych japońskich projektantek. Ponadto działała strefa Showroom i Concept Store, zaprezentowano wystawę Young Fashion Photographers Now - odkrywającą nowe trendy w fotografii mody i promującą młodych twórców oraz zorganizowano szkolenia biznesowe i cykl wykładów Let Them Know.


  FashionPhilosophy 2013


     Szóstego maja rozpoczęła się jubileuszowa edycja FashionPhilosophy podczas której prezentowane są kolekcje na sezon jesień-zima 2014/2015. Podobnie jak w zeszłym roku nie brakuje pokazów i prezentacji najciekawszych propozycji prêt-à-porter i bardziej awangardowych rozwiązań. Całe wydarzenie zostało zainaugurowane pokazem kolekcji Agatha Ruiz de la Prada - jednej 
z najsłynniejszych hiszpańskich projektantek. 

     Jest strefa Showroom (na której można znaleźć autorskie kolekcje: ubrań, dodatków i biżuterii) oraz panel ze szkoleniami i seminariami (ciekawie zapowiadają się zwłaszcza te o "Potyczkach z modą w świecie pop-kultury" czy "Kolaboracji mody i sztuki audiowizualnej"), pojawi się również Fashion Film Festival z najlepszymi produkcjami prezentowanymi na całym świecie.

     W tym tygodniu polska moda wychodzi na pierwszy plan, warto przyjrzeć się jej bliżej.

Etykiety: , , , , , , , , ,