piątek, 2 maja 2014

Red Dot Design Award


Jedni z niecierpliwością oczekują ceremonii rozdania Oskarów, inni z uwagą śledzą nominacje do nagród Grammy. Miłośników designu na pewno zainteresuje, do kogo w tym roku powędrują nagrody Red Dot, czyli słynne "Czerwone Kropki". 


Red Dot Design Award to jedna z najważniejszych, międzynarodowych nagród przyznawanych w dziedzinie wzornictwa. Design Zentrum Nordrhein Westfalen 
w Essen już od 1955 roku, wyróżnia najlepsze produkty i ich projektantów, rozdając „Czerwone Kropki” - bardzo pożądane znaki potwierdzające najwyższą jakość.

Nagrody wręczane są w trzech głównych kategoriach: 


Red Dot Award: Product Design, obecna od pierwszej edycji konkursu (do 2000 roku pod nazwą: Design Innovationen), dziś przyznawana jest już w kilkunastu kategoriach. Wśród nich znajduje się "Red Dot: Design team of the year", od 1991 roku trafia ona do zespołów, które miały wpływ na globalny rynek. Jej laureaci to firmy takie jak: Siemens (1995 r.), Apple (2001 r.) czy BMW (2007 r.).

Red Dot Award: Communication Design przyznawana jest od 1993 roku za osiągnięcia w dziedzinie komunikacji, reklamy i mediów. 

Red Dot Award: Design Concept skupia się na innowacyjnych rozwiązaniach projektowych, pomysłach i wizjach. W konkursie wyróżniane są młode talenty: rozpoczynający karierę twórcy i firmy projektowe.

Decyzję o przyznaniu nagród podejmuje kilkudziesięcioosobowe jury, które tworzą specjaliści: praktycy i teoretycy designu pochodzących z całego świata. Jego skład co roku ulega zmianie, pozwala to na lepszą ocenę zgłaszanych przedmiotów i wybór faworyta. Podczas obrad pod uwagę brane są takie kryteria jak: innowacyjność, funkcjonalność, czytelność oraz walory symboliczne i emocjonalne.


Zwycięskie produkty można oglądać w Red Dot Design Museum na terenie zabytkowego kompleksu kopalni - Zollverein w Essen. Obiekt powstał na przełomie lat 20-tych i 30-tych XX w., według projektu architektów: Fritza Schuppa i Martina Kremmera.
     Clapp na Design Łódź Festival


Pod koniec marca została ogłoszona lista laureatów tegorocznej edycji Red Dot Award Product Design. Jak zawsze konkurencja była bardzo silna. W 2014 roku napłynęło aż 4815 zgłoszeń z 53 krajów. Spośród nich wyłoniono 1120 projektów, którym wręczone zostaną nagrody. Wśród laureatów znajduje się także pięć polskich realizacji. To już kolejna edycja konkursu, podczas której naszym rodzimym projektantom przyznano "Czerwone Kropki". Po raz pierwszy trafiły do nas w 2008 roku, wtedy wyróżniono: MohoDesign za neofolkowy dywan mohohej! DIA oraz Oskara Ziętę za Stołek PLOPP (Polski Ludowy Obiekt Pompowany Powietrzem) wykonany w innowacyjnej technologii FiDU.


W tym roku nagrodzono:

Kolekcję mebli Clapp Piotra Kuchcińskiego (to już druga nagroda dla projektanta, w tamtym roku otrzymał ją za stoliki H2, stworzony dla marki Balma), tym razem zestaw powstała dla Noti, a inspiracją stało się polskie wzornictwo lat 50-tych i 60-tych. Duży wpływ na projektanta wywarł fotel Józefa Chierowskiego, jego prosta, klasyczna forma oraz użyte materiały.   Clapp na Design Łódź Festival


Doceniono także: łazienkowe lustro DOT. zaprojektowane przez Katarzynę Okińczyc i wyprodukowane przez Meble 21 dla marki Miior; system OXeN - tworzony przez firmę Flowair, który odzyskuje energię z powietrza usuwanego z pomieszczenia i pozwala ponownie ją wykorzystać; lampy Drop marki Rosa, przeznaczone do oświetlania przestrzeni publicznych oraz pierwsza na polskim rynku kasę fiskalną z panelem dotykowym - K10, zaprojektowaną przez Ergo Design i produkowaną przez firmę Elzab.   

Uroczysta gala wręczenia nagród Red Dot Award: Product Design 2014 odbędzie się 7 lipca w Aalto Theater w Essen. Gratulacje dla wszystkich zwycięzców!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz