piątek, 12 września 2014

NOW! LE OFF 2013

    


 Now le off 2013

     Paris Design Week od 2011 roku gości w kalendarzu najważniejszych europejskich wydarzeń związanych z wzornictwem. Moim zdecydowanym faworytem, najbardziej interesującą częścią festiwalu jest strefa off. Już sam budynek w którym organizowane są wystawy i wydarzenia towarzyszące jest wyjątkowy. Les Docks – Cité de la Mode et du Design z daleka wygląda jak lekka konstrukcja, "ogromny zielony potwór", który właśnie wynurza się z Sekwany. Gdy patrzymy z bliska staje się solidną żelbetową bryła osłoniętą delikatną ażurową strukturą. Obiekt dość nietypowy dla Paryża (gdzie przeważają XIX wieczne kamienice), ale ciekawie wpisujący się w nadrzeczną zabudowę.

    Docks to miejsce do wielu twórczych działań, przestrzeń spotkań przemysłu kreatywnego, projektantów, producentów, rzemieślników oraz publiczności. Jak zapewniają organizatorzy odbywających tu wydarzeń - to strefa, gdzie znajdzie coś dla siebie każdy w wieku od 7 do 77 lat. Przez jeden wrześniowy tydzień rządzi tu design! Na Now le off spotkamy przede wszystkim młodych i awangardowych projektantów, nowe talenty i przyszłe gwiazdy.LE CARRE ORANGE - HUSSL

     Zeszłoroczna, trzecia edycja obfitowała w atrakcje: kilka zbiorowych wystaw, świeże pomysły uczniów szkół artystycznych, nowości z branży meblarskiej oraz indywidualne prezentacje designerów. Orange zaprosiło 11 młodych projektantów, którzy pokazali swoje szerokie zainteresowania i twórcze działanie na różnych polach (od lamp i naczyń po sprzęt elektroniczny i komputerowy) - we wszystkich propozycjach dominowały materiały naturalne. Na stoisku Haviland zaprezentowano 16 innowacyjnych projektów wykorzystujących porcelanę. Kong-ju National University, postawił na ekologię i odpoczynek na łonie natury. Klubben na wystawie ON Time prezentował 17 projektów, autorstwa 19 norweskich dizajnerów, hasło przewodnie CZAS - jego odmierzanie, upływanie. Do tego ciekawe wykorzystanie skóry: Francuska Federacja Garbarni, pokazała efekty zawodów jakie organizowała - 17 projektów studentów z 7 francuskich szkół wzornictwa i projektowania. Hussl - fabryka mebli z Triol we współpracy z  G. Kaserer and M. Spindler (arge2) przygotowała nowoczesne krzesła ST6N - piękne, wytrzymałe, nawiązujące do stylistyki tradycyjnego, austriackiego, kawiarnianego mebla.Now le off 2013

     Ciekawe pomysły, wyjątkowe połączenia materiałów, nowe technologie i tradycyjne rzemiosło. Było naprawdę inspirująco i różnorodnie, a wszystkie propozycje trzymały wysoki poziom. Wymienione wystawy to tylko część, poza nimi swoje najnowsze dzieła zaprezentowali indywidualni twórcy. Doskonała sposobność, aby odkryć ponad 50 projektów w jednym miejscu. Dla najlepszych czekały nagrody Rado Star Prize przyznawane przez RADO, partner Paris Design Week. Zwyciężyła praca Melanine Housson, opierająca się na połączeniu papieru i betonu. Wśród laureatów znalazł się również Paweł Grobelny, który prezentowała kolekcję minimalistycznych stolików „Sur le fil”. Stalowa konstrukcja i solidny drewniany blat - wielofunkcyjne meble, które z łatwością da się modyfikować, podbiły serca widzów i zostały wyróżnione. Otrzymały I nagroda publiczności Rado Star France – Paris Design Week. Gratulacje!


FFG - GROBELNY - HAVILAND

     Właśnie trwa 4 edycja Paris Design Week, wszystkich,którzy będą mieli okazję spędzić najbliższe dni w Paryżu zachęcam do odwiedzania Now le off w Les Docks – Cité de la Mode et du Design.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz