# WHAT'S UP! 29-30/11



WHAT'S UP! co słychać w Polskie i światowej kulturze?


1.    PARYŻ / CENTRE POMPIDOU / wystawa / bilet 13€

Jeff Koons
26/11/2014 – 27/04/2015

Coś dla maniaków sztuki. W paryskim Centrum Pompidou otwarto wystawę prezentującą artystyczny dorobek Jeffa Koonsa. To postać, która wśród wielu osób budzi skrajne emocje, a jego życie jest równie barwne i zaskakujące co sztuka którą tworzy. Inspiracje bierze z reklam, kina i popkultury; wykorzystuje gotowe przedmioty lub projektuje czerpiąc pomysły z otoczenia. Seria rzeźb o lustrzanych wykończeniach osiąga astronomiczne ceny, a ogromna konstrukcja z kwiatów „Puppy”, stała się rozpoznawalnym symbolem (pojawiła się w kilku światowych muzeach sztuki współczesnej). Na swoim koncie artysta ma również parę skandalizujący malarskich i rzeźbiarskich cykli. 
Niezależnie od tego czy prace Koonsa odpowiadają naszym gustom, warto je poznać.



2.    WARSZAWA / Muzeum Sztuki Nowoczesnej / wystawa / wstęp wolny

KOLEKCJA ARCHITEKTURY - MURATOR 
02/10 - 14/12/2014

Coś dla maniaków architektury. Na dwudziestolecie miesięcznika „Architektury-murator", wydawnictwo postanowiło zorganizować wyjątkową wystawę, poświęconą współczesnej polskiej architekturze - 25 wybitnych obiektów zrealizowanych po 1989. We wszystkich powstałych dotychczas numerach gazety, zaprezentowano w sumie kilka tysięcy budynków zrealizowanych w Polsce. Na wystawę wybrano tylko te, które wyznaczały nowe trendy, wyróżniały się na tle pozostałych i są zapisem naszej historii (m.in. Nowe Muzeum Śląskie, stadion PGE Arena w Gdańsku, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach, Dom Aatrialny Roberta Koniecznego). Większość makiet powstała specjalnie na tę ekspozycję i trafi na stałe do kolekcji muzeum. 



3.     BOSZ / książka / cena ok.60 zł 

Od spódnicy do spodni. Historia mody męskiej
premiera: 11/2014

Coś dla maniaków mody. Na rynku pojawia się coraz więcej książek o modzie, jednak mam wrażenie że większość poświęcona jest wyłącznie damskiej garderobie. Właśnie ukazała się publikacja, która spogląda na historię mody z perspektywy zmian jakie zachodziły w konfekcji męskiej. Mamy okazję poznać jak przez stulecia ewoluował strój panów - od czasów kiedy nosili togi, przez te w których zamienili je na spodnie, po współczesność. Dowiemy się czym inspirowali się mężczyźni, co powodowało że wymieniali kolejne elementy garderoby i jaki wpływ na zawartość ich szafy miały przemiany społeczno - kulturowe.

Etykiety: , , , , , , , , ,