piątek, 20 lutego 2015

5 in 1 - inspiracje styczeń 2015Inspiracje stycznia w pięciu odsłonach. Ulubione rzeczy, miejsca, gazety i książki. Odkryci i nowości początku tego roku. Tym razem wszystko skupia się wokół ludzi z pasją. Zapraszam!Z W Y K Ł E   Ż Y C I E

Magazyn Zwykłe Życie ma już 2 lata. Przez ten czas rozwiną skrzydła - zmienił wygląd, zwiększył objętość i nakład, tematyka pozostała ta sama. Gazeta (podobnie jak strona internetowa) koncentruje się na prezentowaniu ciekawych ludzi - publikuje wywiady, rozmowy, opowieści o ich pracy, która jest prawdziwą pasją.

Numer 7. pozostaje w zimowo - świąteczno - modowym klimacie. Odwiedzamy atelier młodej projektantki Justyny Chaberskie, spotykamy Francuza, który tworzy ubrania w Polsce i sprzedaje je w concept storach w największych stolicach świata (marka Komitet Strajkowy powstała z fascynacji odzieżą robotniczą z XIX w.). Poznajemy warszawskich szewców i tajniki zawodu jubilera. Do tego świetna sesja „Zrywa się wiatr”, w której wykorzystano eksponaty z modelarni Pałacu Młodzieży. 

Na koniec wizyta w muzeum bombek. Te produkowane przez Firmę Biliński są znane i sprzedawane na całym świecie (nie tylko na Boże Narodzenie! odpowiednie formy i modele powstają również na wszystkie inne okazje).

http://zwyklezycie.pl/magazyn/
P R O U V É

Jean Prouvé to jeden z moich ulubionych architektów i projektantów. Kiedyś zachwyciły mnie (i do dnia dzisiejszego zachwycają) jego krzesła Standard powstałe w 1934 roku. Mistrzowskie połączenie drewna i metalu. 

Książka Tachen (jak wszystkie propozycje tej oficyny) jest pięknie i solidnie wydana. Pokazuje najlepsze projekty tego francuskiego modernisty, wykonywane samodzielnie i we współpracy z największymi twórcami działającymi w tamtym okresie (Charlotte Perriand, Pierre'em Jeanneretem i Le Corbusierem). Fascynująca architektura, przy powstawaniu której autor sięgał po materiały i rozwiązania wykorzystywane dotąd w przemyśle, charakteryzuje się wysoką estetyką i funkcjonalnością, meble zachwycają formą i lekkością.

http://www.taschen.com/pages/en/catalogue/design/all/41959/facts.prouve.htmF R E U N D E  V O N  F R E U N D E N 

Internetowy magazyn Freunde von Freunden pełen jest wyjątkowych i stylowych wnętrz. Stronę założyli 2009 roku pracujący w jednej z berlińskich agencji kreatywnych (No)MoreSleep - Frederik Frede i Torsten Bergler. Rozpoczęli od publikowania rozmów ze swoimi przyjaciółmi, potem z ich znajomymi z całego świta (stąd wzięła się nazwa strony – ‘przyjaciele przyjaciół’). Pisali o tym jak żyją, czym się zajmują, jakie mają pasje i prezentowali wnętrza w których mieszkają i pracują. Następnie zaczęły pojawiać się materiał wideo, postały dwie książki, mobilna wersja magazynu na tablety i sklep z przedmiotami pochodzącymi ‘od przyjaciół’.

Dziś strona to niewyczerpane źródło inspiracji, znajdziemy na niej kilkaset niezwykle ciekawie zaaranżowanych przestrzeni i wywiadów z ich użytkownikami.

http://www.freundevonfreunden.com/
F O U N T A I N H E A D

Cofamy się w czasie o jakieś 65 lat. The Fountainhead - film z końca lat 40 przedstawia historię bezkompromisowego architekta. Powstał na podstawie (podobno równie dobrej) książki napisanej przez Ayn Rand (konfrontacja obrazu King Vidor z oryginalnym tekstem jeszcze przede mną). 

Howard Roark (w którego wciela się Gary Cooper) chce tworzyć nowoczesne budynki zgodnie ze swoją wizją, niestety inwestorzy nie patrzą przychylnie na proponowane projekty. Tu uświadamiamy sobie, że niezależnie od czasów walka o swoje ideały jest trudna, żmudna, wymagając wielu poświęceń i nie zawsze kończy się sukcesem. 

Film ma swój wyjątkowy klimat, charakterystyczny dla obrazów z tamtego okresu. Polecam!, nie tylko fanom kina retro.

https://www.youtube.com/watch?v=swOxKu80JpUE N D E

Do tego zestawu inspiracji dołącza figurka z pracowni ENDE. Wrocławskie studio zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem oryginalnych przedmiotów codziennego użytku z najwyższej jakości produktów. Nowoczesne formy, dopracowany detal i odrobina humoru - tak wyglądają powstające tu prace. Wśród nich są m. in. filiżanki inspirowane przedwojennymi porcelanowymi lalkami i miniaturowe skrzydlate świnki - którym trudno się oprzeć.

http://www.endeceramics.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz