#WHAT'S UP! 14-15/03/20151. LONDYN / V&A Museum / wystawa / bilet od ok. 16 £

Alexander McQueen: Savage Beauty
14/03 – 02/08/2015 

Coś dla maniaków mody. Od dziś w Victoria & Albert Museum możemy oglądać retrospektywę prac Alexander McQueen. Na ekspozycji zobaczymy ponad 300 modeli: od kolekcji dyplomowej z 1992 roku po tę niedokończone, z 2010.

"London’s where I was brought up. It’s where my heart is and where I get my inspiration."
- Alexander McQueen, styczeń 2000r.

Wystawa była prezentowana już w Nowym Jorku, teraz trafiła do Europy, do miasta które było wielką inspiracją projektant - czerpał z historii Londynu, jego światowej klasy muzeów i rodzącej się tu sztuki. W swoich nowatorskich i rewolucyjnych kolekcjach promował wolność myśli, pokazywał jak wielką siłę ma wyobraźnia i często nawiązywał do wiktoriańskiego gotyku. Tworzył wyjątkowe stroje pełne lekkości i mroku, melancholii i piękna.2. GDYNIA / Muzeum Miasta Gdyni / wystawa / bilet 4 - 7 zł

Wojna i Pokój  
13/03 - 31/05/2015

Coś dla maniaków designu. Moda na vintag nie ustaje, nadal wiele osób chętnie sięga po przedmioty z lat 50. i 60. W Gdyni mamy okazję przyjrzeć się bliżej polskiemu i czechosłowackiemu (triumfującemu na Wystawie Światowej w Brukseli w 1958r.) wzornictwu. Pierwsza część ekspozycji to starcie pomiędzy wyrobami stworzonymi w naszym kraju i u południowych sąsiadów. Porównanie dwóch wersji tego samego pomysłu - eksponaty pochodzą z kolekcji Barbary Banaś i Jana Jeništy. Część druga pokazuję syntezę polskiego i czechosłowackiego projektowania. Cała gama przedmiotów z najbliższego otoczenie człowieka. 

Wystawa swoją premierę miała we Wrocławiu w 2013 r., prezentowana była również w Institute of Design Kielce i podczas Designblok – Prague Design and Fashion Week.3. wydawnictwo KARAKTER / książka / cena 49,00 zł

Ukryty modernizm. Warszawa według Christiana Kereza
premiera: 18/02/2015

Coś dla maniaków architektury. 18 lutego 2007 roku rozstrzygnięto konkurs na siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, wygrał szwajcarski architekt Christian Kerez. Zaproponował on prostą, minimalistyczną bryłę, a inspiracją do jej powstania stała się modernistycznej architektury stolicy. Warszawa tak zainteresowała projektanta, że postanowił zabrać do niej swoich szwajcarskich studentów. Po odbytej wycieczce stworzono skrypty, na podstawie którego powstała książka. "Ukryty modernizm" - przedstawia miasto widziane z odległej perspektywy, oczami osoby żyjącej w innej tradycji, estetyce, przestrzeni i architekturze. Książkę uzupełniają fotografie wykonane przez Nicolasa Grospierre'a i nieznane szerzej archiwalne zdjęcia.

Budynku Kereza nie zrealizowano, a dyskusja na temat formy i wyboru kolejnego autora projektu trwa do dnia dzisiejszego.

Etykiety: , , , , , , , , , , ,