czwartek, 26 marca 2015

5 in 1 - inspiracje luty 20155 in 1. Inspiracje lutego, motyw przewodni: sztuka - w każdej postaci, wystawiana w galeriach i muzeach oraz ta w wersji użytkowej. Zapraszam!


„… nie pozwolę sobie wmówić, że sztuka jest nieistotna (...) Ze sztuką, pięknem, które się jej przypisuje, jest jak z historią (...) One stanowią o tożsamości, kulturze….”

Grażyna Kulczyk,
fragment wywiadu opublikowanego w
Monitor Magazine, Zima 2014/2015
                                                         


P R Z E W O D N I K   P O   S Z T U C E

Zaczynamy ambitnie. Cykl krótkich filmów, to świetny sposób żeby poszerzyć i uzupełnić swoją wiedzę o sztuce współczesnej. Kilkuminutowe materiały przybliżają życie i twórczość wybitnych artystów działających na przełomie XX i XXI wieku. Wśród prezentowanych postaci: Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński, Grupa A.R., Ewa Partum czy Joseph Beuys. Przewodnikiem po zakamarkach sztuki jest Zbigniew Libera – polski artysta, autor obiektów, instalacji i działań multimedialnych.

Seria filmów dostępna jest w na stronie internetowej, a najnowsze odcinki można oglądać na kanale TVP Kultura. Już w najbliższą sobotę (27/03/2015 o 12:20) wyemitowany zostanie materiał poświęcony Oskarowi Hansenowi (więcej o architekcie do przeczytana tutaj), polecam!
M I A M I   B L U E S

Zmieniamy klimat. Witajcie w Miami! Słońce, eleganckie hotele i niebezpieczne zaułki, w takiej scenerii rozgrywa się akcja kultowego już kryminału Charlesa Willeforda. Seria rozpoczyna się starciem pomiędzy Freddym „Juniorem” Frengerem (który po skończonej odsiadce szybko pakuje się w nowe kłopoty) a lokalnym stróżem prawa, funkcjonariuszem wydziału zabójstw – Hokem Moseleyem. Chwilami zaskakująca, a czasami wręcz dziwna, ale wciągająca historia posłużyła nawet jako scenariusz filmu.

Po książkę sięgnęłam ze względu na jej ilustracje. Grafiki towarzyszące prozie to dziś rzadkość. Te zostały wykonane przez młodą, polską artystkę Olę Niepsuj. Proste, minimalistyczne ilustracje świetne komponują się z treścią książki, a cała oprawa graficzna jest znakomicie pomyślana. Użyto dwóch kolorów, turkusu – który kojarzy się z wodami zatoki Key Biscayne, czerwony - przypomina barwę piór flamingów zasiedlających pobliskie plaże. Książka zawiera również mapę Miami City, na której zaznaczono wszystkie kluczowe miejsca, w jakich toczy się akcja.

W A L K   T H E   L I N E

Dekadę temu odbyła się premiera "Walk the Line". Na ekrany trafiła historia legendarnego amerykańskiego muzyka Johnny'ego Casha. Film zrealizowano na bazie sprawdzonego, hollywoodzkiego schematu: trudne dzieciństwo, wielka kariera, spektakularny upadek i powolne podnoszenie się z niego, a w to wpleciony wątek miłosnyMimo wszystko powstał zgranie nakręcany obraz, który przyjemnie się ogląda. W rolach głównych znakomity Joaquin Phoenix i Oskarowa Reese Witherspoon, a w tle piosenki Casha i June Carter. Film lubię za dopracowane tło: świetne kostiumy, scenografię oraz muzykę, można poczuć klimat lat 50. i 60., więc chętnie do niego wracam.

M O N I T O R

Monitor, ostatnio to mój ulubiony magazyn - największy plus zyskuje za różnorodność. W tym numerze nie brakuje ciekawych rozmów: z Grażyną Kulczyk, o sztuce i architekturze, z Karolem Śliwką o projektowaniu i z siostrami Eklund o tworzeniu i rozwijaniu własnej marki, do tego książkowe nowości. Do przeczytania fragmenty: ”Od spódnicy do spodni„ (historia mody męskiej jest naprawdę długa i bogata) i „Modernizm zapomniany” (czyli spojrzenie na architekturę Poznania początku XX wieku).

Jak zawsze wiele wartych uwagi poleceń: książki, miejsca, rzeczy, a nawet kulinarne przepisy.


I S A K

Do tego idealna kawa. W lutym serwowana w porcelanowym kubku z serii Blossom & Bill. Markę Isak założyła szwedzka ilustratorka - Sandra Isaksson, która tworzy dobrej jakości, funkcjonalne i trwałe akcesoria do domu, urozmaicone grafikami inspirowanymi stylem retro z przełomu lat 50. i 60.

Najbardziej podoba mi się podejście marki do projektowanych i produkowanych przedmiotów. Większość z nich powstaje w Europie (głównie w Szwecji i Wielkiej Brytanii), z najlepszych dostępnych materiałów. Firma dba o ekologię, sięga po farby roślinne, a wiele elementów wykorzystywanych podczas procesu tworzenia poddawana jest recyklingowi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz