piątek, 10 kwietnia 2015

# WHAT'S UP! 11-12/04/151. KOPENHAGA / Design Museum Danmark / wystawa / bilet ok. 100 DKK

FASHION & FABRIC
premiera: 05/12/2014 

Coś dla fanów mody. Pod koniec zeszłego roku w duńskim muzeum designu otwarto nową wystawę. Placówka zyskała stałą ekspozycję poświęconą tekstyliom i ubiorom. Ponad 350 eksponatów opowiada o osiągnięciach w dziedzinie mody jakie dokonały się w ciągu ostatnich 400 lat. Na wystawie do obejrzenia stroje, akcesoria i tkaniny w różnorodnych wzorach, motywach i kolorach. Elementy ułożone chronologicznie, pokazując historię duńskiego projektowania, technologie używane do produkcji materiałów oraz kroje, mody, gusta zmieniające się przez stulecia (od XVIII-wiecznych sukni w stylu Rococo, po kreacje współczesnych gwiazd).2. WARSZAWA / Kino Luna / film / bilet 10 zł

BETON Film Festiwal
09 - 12/04/2015

Coś dla fanów architektury. Właśnie trwa druga edycja BETON Film Festiwalu. Największe w Polsce wydarzenie poświęcone filmom architektonicznym w tym rok odbywa się pod hasłem "Inna Przestrzeń" – alternatywne wymiary architektury. Wśród poruszanych tematów: klimatyczny wymiar budownictwa, nostalgia za przyszłością czy antropocen – nowa epoka geologiczna. W programie m.in. 30 seansów filmowych, dyskusje i targi książek architektonicznych oraz zorganizowana po raz pierwszy sekcja skierowana do dzieci – BETONIK – warsztaty i seanse (więcej o festiwalu i jego poprzedniej edycji do przeczytani tutaj i tu). 
3. wydawnictwo CZARNE / książka / cena 49,00 zł

TO NIE SĄ MOJE WIELBŁĄDY. O MODZIE W PRL
premiera: 18/03/2015

Coś dla fanów stylu retro. Jak wyglądała moda w PRL? Byli projektanci i całe instytucje, jak: Moda Polska i jej twórczyni, Jadwiga Grabowska; Barbary Hoff, założycielka Hofflandu, Jerzy Antkowiak oraz zastęp pedagogów i uczniów z Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi próbujący przenosić do Polski aktualne wzory z zachodniej Europy. Niestety nie mogli działać na dużą skalę w państwie, które czuwało by jego obywatele nie wyróżniali się z szarego tłumu, a modę traktowało jako element propagandowej walki. To czasy kiedy brakowało wszystkiego, każda część garderoby była zdobywana, a nieużywane ubrania po przerobieniu zyskiwały nowe życie. Mimo tych ograniczeń i przeszkód polskie ulice prezentowały się bardzo elegancko.  

Jeśli jeszcze ktoś waha się czy sięgnąć po tę fascynującą opowieść o mienionej epoce ukazaną przez pryzmat mody zapraszam do posłuchania ciekawej rozmowy z jej autorką Aleksandrą Boćkowską i obejrzenia wciągającej recenzji książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz