#WHAT'S UP! 16-17/05/2015



1.    MEDIOLAN / targi, wystawy / bilet od 32 €

EXPO 2015
01/05 – 31/10/2015 

Coś dla amatorów wystaw. Pierwszego maja rozpoczęło się EXPO 2015, tym razem zorganizowane pod hasłem: "Karmienie Planet, energia życia". Od kilku tygodni w Mediolanie można zwiedzać największą ekspozycję prezentującą dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów świata. W samym centrum przestrzeni wystawienniczej znajdziemy pawilon Polski. Jego autorami są architekci z warszawskiej pracowni 2 pm. Projekt ma nawiązywać do charakterystycznych dla naszego krajobrazu sadów jabłoni. Wnętrze kryje się za prostą, ażurową konstrukcją, inspirowaną drewnianymi skrzynkami na jabłka. W środku poza multimedialną prezentacją znajdziemy fragment sielankowego sadu - inspiracja zaczerpnięta z obrazu Mehoffera pt. „Dziwny ogród”. 



2.    CAŁA POLSKA / wystawy / wstęp wolny

NOC MUZEÓW 
16-17/05/2015

Coś dla amatorów sztuki. Wielbiciele ciekawych wydarzeń kulturalnych z pewnością nie zasną tej nocy. Muzea, galerie i inne instytucje udostępniają swoje zbiory wszystkim zainteresowanym. Zwiedzaniu towarzyszą także liczne atrakcje: możliwość obejrzenia niedostępnych na co dzień obiektów, koncerty, spektakle czy warsztaty. 

To już kolejna Noc Muzeów w Polsce (pierwsza odbyła się w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym). Pomysł przeszedł z Niemiec. "Lange Nacht der Museen" zaczęto organizować w Berlinie, wydarzenie cieszyło się tak dużym powodzeniem, że inne miasta podchwyciły pomysł. Dziś Noc Muzeów odbywa się w Paryżu, Londynie, Warszawie, Krakowie, a także w setkach innych miejsc w Europie i w Polsce.



3.     MONITOR / magazyn / cena 19 zł

MONITOR MAGAZINE
premiera: 04/2015

Coś dla amatorów ciekawej lektury. Odświeżona szata graficzna i dodatkowe rubryki, do sprzedaży trafił już nowy numer Monitora! W środku rozszerzona sekcja publicystyczna: komentarze, eseje, reportaże i felietony, dział motoryzacyjny i jak zwykle spora dawka świetnych artykułów. Tym razem przeczytamy o powracających na fasady budynków neonach, o współczesnej polskiej architekturze opowie Ewa Porębska, redaktor naczelna miesięcznik Architektura-Murator, wybitny polski fotograf mody lat 50. i 60. oraz życia artystycznego - Tadeusz Rolke zaprezentuje jak wyglądała specyfika pracy z redakcjami magazynów „Stolica”, „Ty i Ja”, „Polska”, „Art”. Dowiemy się też więcej o "Złym" - trwają prace nad ekranizacją wydanej ponad 60 lat temu powieści Leopolda Tyrmanda. Przyjemnego czytania!

Etykiety: , , , , , , , ,