# WHAT'S UP! 04-05/07/15



1.    LONDYN / V&A Museum / wystawa / bilet £12

Shoes: Pleasure and Pain
13/06/2015 - 31/01/2016

Coś dla miłośników mody. Od sandałów noszonych w starożytnym Egipcie po kolekcje od największych światowych projektantów - londyńskie muzeum Viktoria & Albert prezentuje ekspozycje składającą się z ponad 200 par butów z całego świata. Historyczne egzemplarze zestawione z modelami wykorzystującymi najnowsze osiągnięcia techniki. Wystawa pokazuje, że produkcja obuwia to proces łączący wiele dziedzin (wzornictwo, sztukę, inżynierię i tradycyjne rzemiosła), a powstające buty niejednokrotnie stają się obiektem pożądania i świadczą o statusie społecznym ich posiadacza (bogato haftowane pantofle na dworze Ludwika XIV miały taką samą wartość jak dziś para szpilek Louboutin). 



2.    GDYNIA / wystawy, warsztaty, wykłady / wstęp wolny

Gdynia Design Days
03 - 12/07/2015

Coś dla miłośników designu. Już po raz kolejny w Gdyni odbywa się festiwal poświęcony sztuce użytkowej. Sieci - tak brzmi hasło przewodnie tej edycji. Tematem wszystkich działań jest badanie miastotwórczych powiązań w skali mikro i makro. Na wystawie głównej prezentowane będą rozwiązania dotyczące poprawy, wzmocnienia, a niekiedy nawet odbudowania relacji między mieszkańcami. Ekspozycja Terminal Designu pokazuje jak ważnym elementem miast są ich centra kształtowane przez budynki oraz przestrzenie między nimi, a wystawa Dom.Osiedle.Mieszkanie stawia pytanie o jakość miejsc wspólnych znajdujących się na osiedlach mieszkaniowym. Do tego prezentacja młodych zespołów i projektantów na Polished up. Design from Poland, ekspozycji przygotowanej przez Agnieszkę Jacobson-Cielecką i Pawła Grobelnego.



3.    Wydawnictwo Czarne / książka / Cena: 39,90 zł

KOBRO. Skok w przestrzeń
premiera: 20/05/2015

Coś dla miłośników sztuki. Katarzyna Kobro. Awangardowa rzeźbiarka, działająca w grupach Blok i Praesens i „a.r.”, propagatorka najnowocześniejszych rozwiązań w sztuce, żona Władysława Strzemińskiego. Zapomniana i niedostatecznie doceniana powraca w książce Małgorzaty Czyńskiej. Tu odkrywamy Kobro jako wspaniałą artystkę, w pełni poświęcającą się nie tylko swojemu mężowi, ale także rodzącej się na początku XX wieku sztuce współczesnej. Niezwykle kolorowa postać, której osobowość przejawiał się nawet w noszonym przez nią stroju - uwielbiała architektoniczne linie, geometryczne formy i zróżnicowane faktury - przez co zwykle prezentowała się dość ekscentrycznie.

To także fascynująca opowieść o historia polskiej awangardy i największych światowych twórcach z którymi przyjaźniła się i współpracowała Kobro.

Etykiety: , , , , , , , , , , , , ,