# WHAT'S UP! 15-16/08/15


1.    São Paulo / wystawy / wstęp wolny

São Paulo Design Weekend 
12 – 16/08/2015

Coś dla wielbicieli wzornictwa. W tym roku po raz kolejny mam szansę odwiedzić São Paulo Design Weekend. Organizatorzy zainspirowani festiwalami w Mediolanie i Londynie postanowili stworzyć podobne wydarzenie za oceanem. Dzięki ich działaniom powstała największa w Ameryce Łacińskiej impreza związane z designem. Na tą edycję przygotowano ponad 120 wydarzeń, a do współpracy zaproszono m.in. muzea, galerie, pracownie, sklepy i organizacje działające w Brazylii. Dobre wzornictwo znajdziemy również w przestrzeni miejskiej, festiwalowe atrakcje rozlokowano w parkach i na miejskich placach.2.    GDYNIA / Muzeum Miasta Gdyni / wystawa / bilet od 4 - 7 zł

Efekty Uboczne 
12/06 – 06/09/2015 

Coś dla wielbicieli fotografii. W Muzeum Miasta Gdyni przez całe wakacje można oglądać wyjątkową wystawę "Efekty Uboczne". Kacper Kowalski, laureat tegorocznej World Press Photo, prezentuje na niej swoje zdjęcia pokazujące relację między naturą i człowiekiem. Świat widziany z lotu ptaka układa się w niezwykłe, niemal graficzne kompozycje, dając duże pole dla naszej wyobraźni. W pierwszej chwili gdy spoglądamy na zdjęcie ciężko nam ustalić co przedstawia. Autor też nie ułatwia nam tego zadania podpisując swoje prace jedynie współrzędnymi geograficznymi. Po krótkim czasie z barwnych, prawie abstrakcyjnych elementów wyłaniają się fragmenty pejzaży i miejskich krajobrazów.


3.    Wydawnictwo CZARNE / książka / cena ok. 44 zł

13 pięter
premiera: 12/08/2015

Coś dla wielbicieli twórczości Filipa Springera, reportażu i tematów związanych z architekturą i kształtowaniem otaczającej nas przestrzeni. Kilka dni temu swoją premierę miała książka "13 pięter". Przeczytamy w niej o potrzebie zamieszkania i posiadania własnego "M". Autor razem z bohaterami swoich reportaży przemierza kolejne pietra, żeby przekonać się jak wygląda życie miedzy piwnicą a strychem. Jakie są mieszkaniowe potrzeby, pragnienia i problemy Polaków. Springer przygląda się współczesnemu pokoleniu wkraczającemu w dorosłość, którego ogromnym marzeniem jest osiągnięcie zdolności kredytowej. Analizuje także to jak z 'mieszkaniowym głodem' radzono sobie tuż po odzyskaniu niepodległości w latach 20-tych XX wieku i w okresie przemian po roku 89.

Etykiety: , , , , , , , , ,