środa, 2 września 2015

09/201509/WRZESIEŃ/LE CORBUSIER

LE CORBUSIER – jeden z najważniejszych architektów i urbanistów XX wieku, a także malarz, rzeźbiarz i projektant form przemysłowych. Praktyk i teoretyk. Na swoim koncie ma sporą kolekcję napisanych książek i dziesiątki zaprojektowanych budynków. Autor 5 zasad nowoczesnej architektury, jeden z czołowych modernistów, współtwórca Karty ateńskiej,..., można by wymieniać jeszcze długo, lista dokonań jest naprawdę imponująca.

Jego wpływ na projektowanie był tak silny, że do dziś nie przestaje budzić emocji (nie tylko tych pozytywnych). Jedni uważają go za wizjonera, inni wręcz nienawidzą. Jedno jest pewne, obok Le Corbusiera - autor sporego zamieszania w architekturze XX wieku - nie można przejść obojętnie.

W tym roku o tej postaci jest naprawdę głośno. Parę dni temu minęło 50 lat od jego śmierci. Okrągła rocznica stała się dobry pretekst, żeby przypomnieć i przybliżyć działania projektanta. Od kilku miesięcy na całym świecie organizowane są dziesiątki wydarzeń poświęconych architektowi. Jedna z największych wystaw zakończyła się właśnie w Centre Pompidou w Paryżu, kilka innych dostępnych jest jeszcze dla zwiedzających. Rynek wydawniczym wzbogaciła się o nowe książkowe pozycje - Modern Man: The Life of Le Corbusier, Architect of Tomorrow autorstwa Anthony’ego Flinta oraz Le Corbusier: Ideas & Forms Reprint Edition (wznowioną po prawie 30 latach) publikację Williama J R Curtisa. A w naszych księgarniach nadal można znaleźć W stronę architektury i  Kiedy katedry byłybiałe – polskie tłumaczenia dwóch dzieł mistrza modernizmu.

Wrzesień to dobry moment, żeby o tej wyjątkowej postaci sobie przypomnieć. Zanim zdecydujemy się na książkę czy wystawę, spotkanie z Le Corbusierem warto zacząć trochę inaczej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz