piątek, 25 września 2015

FESTIWALE ARCHITEKTURYZapowiada się bardzo architektoniczna jesień. Na przełomie września i października odbędzie się kilka festiwali  poświęconych dobrej przestrzeni, wartościowym budynkom i ciekawym wnętrzom. Warszawa, Kraków, Gdynia, Wrocław i aż 7 architektonicznych wydarzeń!1. WEEKEND ARCHITEKTURY 
24 – 27/09/2015 / Gdynia

W tym roku gdyński festiwal organizowany jest już po raz piąty. Powstał, aby popularyzować wysokiej jakości architekturę i dobrze zaprojektowaną przestrzeń miejską. Podczas czterech dni będzie można wybierać w bogatym programie: wystawy, spotkania i wykłady (Archi prelekcje), warsztaty dla dzieci, młodzieży i profesjonalistów, zajęcia z fotografii (Archi Foto) oraz przegląd filmowy (Archi Film), do tego spacery tematyczne (Archi Spacery). Opracowane zostały 2 trasy: szlakiem Gdyńskiego Modernizmu oraz współczesnej architektury miasta.

http://www.weekendarchitektury.pl/2. TYDZIEŃ Z ARCHITEKTURĄ
28/09 – 04/10/2015 / Warszawa

Tegoroczna edycja wypełniona zostanie wieloma  punktami. Organizatorzy przygotowali wystawy, warsztaty dla młodych architektów - WWU2 i spotkania z udziałem wyśmienitych gości. Wykłady wygłoszą m.in.: Emma Enderby - kuratorka Serpentine Pavillon z Londynu oraz Bolesław Stelmach.  

Każdy dzień przebiega pod innym hasłem. Tydzień rozpoczną tematy związane z PIĘKNEM, a zakończą te o PLANOWANIU. Pomiędzy nimi znajdą się zagadnienia dotyczące DZIAŁANIA, PRZESTRZENI i MOBILNOŚCI.

http://www.archsarp.pl/5095/tydzien-z-architektura-warszawa3. DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL ARCHITEKTURY
02 – 09/10/2015 / Wrocław

"Miasto płynie" to hasło główne piątej edycji festiwalu. Łatwo się domyśleć, że w tym roku w centrum zainteresowania znajdzie się woda i relacje miedzy nią a miastem. Wrocław (w którym organizowana jest większość wydarzeń) położony jest wszak nad rzeką. Wzorując się na europejskich metropoliach przekonamy się jak najlepiej wykorzystać takie sąsiedztwo i jego potencjał. 

Festiwal to dobra okazja do promocji wartościowej architektury. Atrakcyjny i przystępny w odbiorze program (wystawy, wykłady specjalistów, debaty publiczne z ich udziałem, seminaria, zwiedzanie obiektów w różnych miastach Dolnego Ślaska, projekcje filmowe, koncerty, warsztaty) - ma przyczynić się do poszerzenie ogólnej świadomości architektonicznej.

http://www.wroclaw.sarp.org.pl/pl/dofa/4. URBAN LABORATORY
01 – 02/10/2015 / Warszawa

To już trzecie Polsko-Szwajcarskie Warsztaty Urbanistyczne zorganizowane przez Ambasadę Szwajcarii w Polsce, Hochparterre i Warszawski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. W tym roku młodzi projektanci będą zajmowali się dwoma zagadnieniami: mobilnością w mieście i procesem planowania.

Celem warsztatów jest wymiana doświadczeń między ekspertami z obu krajów. W Zurychu sieć transportu publicznego uznawana jest za wzorcową. Świetnie rozwinięta szybka kolej miejska, system ścieżek rowerowych i car sharing “Mobility” sprawia, że tylko mniej niż połowa gospodarstw domowych jest zmuszona do posiadania samochodu. W procesie planowania, też mamy na kim się wzorować. W Szwajcarii przebiega on dużo sprawniej niż w Polsce i są w niego czynnie zaangażowane wszystkie zainteresowane strony: od władz miejskich, poprzez inwestorów i urbanistów, aż po mieszkańców.  

http://www.urbanlab.warszawa.pl/55. OPEN HOUSE GDYNIA
10 – 11/10/2015 / Gdynia 

To pierwsza w Polsce odsłona festiwalu. Powstał z inicjatywy londyńskiej architekt – Victorii Thornton i odbył się już w 30 miastach na świecie. Podczas każdej edycji organizatorzy umożliwiają miłośnikom architektury podziwianie unikatowych, niedostępnych na co dzień wnętrz. 
W tym roku udostępnione zostaną najpiękniejsze, najbardziej funkcjonalne i stylowo urządzone mieszkania prywatne i obiekty publiczne zlokalizowanych w różnych dzielnicach Gdyni. Ich sekrety zdradzą sami właściciele budynków i architekci. Dobrze zaprojektowane przestrzenie mają inspirował i był źródłem nowatorskich pomysłów. 

http://www.ohgdynia.org/6. MBA BIENNALE ARCHITEKTURY W KRAKOWIE 
15 – 16/10/2015 / Kraków 

Już od 30 lat w Krakowie odbywa się Biennale Architektury - forum wymiany pomysłów i doświadczeń dla architektów z całego świata. Hasło tegorocznej edycji to: "LUDZKI WYMIAR MIEJSKICH PRZESTRZENI". Wydarzenie zostanie poświęcone humanistycznemu podejściu w budowaniu miast, problematyce wspólnych przestrzeni i ich przystępności dla mieszkańców. Jednym słowem - kształtowaniu przyjaznego człowiekowi środowiska miejskiego.

W programie: prezentacje i wykłady, konkursy oraz wystawy nagrodzonych projektów. 

http://www.mba2015.sarp.krakow.pl/index_pl.html7. WARSZAWA W BUDOWIE 
10/10 – 10/11/2015 / Warszawa 

To już siódmej edycji festiwalu projektowania miasta, organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Warszawy. Tematem przewodnim jest spór o powojenną odbudowę stolicy. Od czasu historycznej decyzji o przywróceniu miasta do życia minęło dokładnie 70 lat. Tamtej koncepcji i jej współczesnym konsekwencjom poświęcona jest główna wystawa festiwalowa. „Spór o odbudowę” objaśnia założenia odbudowy, pomaga zrozumieć współczesne miasto jako całość i zastanowić się nad jego przyszłością. Druga ekspozycja - „Radykalne nauczanie” jest przeglądem najciekawszych postaw w nauczaniu architektury i urbanistyki.

Festiwalowi towarzyszą wycieczki, oprowadzania, spotkania, debaty i warsztaty z współtwórcami ekspozycji – międzynarodowym gronem architektów, urbanistów i teoretyków architektury. 


http://wwb7.artmuseum.pl/pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz