sobota, 19 września 2015

# WHAT'S UP! 19-20/09/15W tym tygodniu w # WHAT'S UP! Le Corbusier! 3 wystawy mistrza modernizmu odbywające się w różnych zakątkach Europy i 3 różne spojrzenia na jego twórczość! 

1.   SILKEBORG / MUSEUM JORN / wystawa / bilet 70-80 KR.

WHAT MOVES US? LE CORBUSIER & ASGER JORN
12/09 – 13/12/2015

Na początek Dania, prace Le Corbusiera zagościły tam nieprzypadkowo. Na budynkach architekta wzorowało się wielu projektantów, a jego meble do dziś można znaleźć w skandynawskich domach. 

Na ekspozycji obejrzymy osobiste rzeczy należące projektanta (pamiątki z podróży czy ulubioną książkę - Don Kichot Cervantesa), ale także oryginalne modele, szkice, rysunki i obrazy. Prace mistrza zestawiono z twórczością jednego z najbardziej wpływowych duńskich artystów ubiegłego wieku - Asgera Jorna. Obaj architekci przez krótki czas współpracowali ze sobą, ale ich zawodowe ścieżki się rozeszły. Początkowy entuzjazm skandynawskiego twórcy i fascynacja tym co robi Le Corbusiera nieco przygasły i Jom poszedł własną zawodową drogą. Wystawa pokazuje przedstawicieli dwóch różnych pokoleń, to co łączy i różni ich w podejściu do projektowania. Indywidualny styl każdego z nich i własne spojrzenie na architekturę. 


2.   Corseaux / Villa „Le Lac” / wystawa / bilet 6-12 CHF 

Hommage à Le Corbusier 
05/06/2015 - 01/11/2015 


Villa „Le Lac” to skromnych rozmiarów (ma zaledwie 64m2) prosty dom zaprojektowany przez Le Corbusiera dla swoich rodziców. Budynek tworzony w latach 1923-24 jest pierwszą tak nowoczesną realizacją architekta w Szwajcarii. Świadczą o tym zastosowane rozwiązania - wolny plan, duże okna, ogród na tarasie – obiekt powstawał zgodnie z przyjętymi przez jego autora zasadami współczesnej architektury.

Mimo upływu lat szwajcarska realizacja jest nadal chętnie odwiedzana przez turystów, a prace Le Corbusiera wciąż pozostają źródłem inspiracji dla twórców na całym świecie. W tym roku 10 największych współczesnych architektów przedstawiło swoje wizje rozbudowy Villa „Le Lac”. W projekcie wzięli udział: Daniel Libeskind, Mario Botta, Zaha Hadid, Toyo Ito, Sanaa, Rudy Ricciotti, Bernard Tschumi, Gigon / Guyer, Rafael Moneo i Álvaro Siza. Poza efektami ich prac na wystawie możemy oglądać: oryginalne szkice i projekty Le Corbusiera oraz fotografie budynku z lat 20. i 30.


3.    Vézelay / MUSÉE ZERVOS / wystawa / bilet 2-3€

Le Corbusier à Vézelay
29/04 - 15/12/2015  

Vézelay to francuska miejscowość, którą Le Corbusier wielokrotnie odwiedzał. Między 1935 a 1942 rokiem, dość często pojawiał się w Hotel du Cheval Blanc. Podczas swoich wyjazdów miał okazję spotykać wybitnych architektów, malarzy pisarzy. Zorganizowana wystawa śledzi wpływ tych podróży na jego twórczość. Można na tu oglądać notatki, listy, modele, projekty i szkice, ale przede wszystkim obrazy i rysunki. Le Corbusier był nie tylko świetnym architektem, a również  znakomitym malarzem. Wiele swoich poranków poświęcał właśnie na tworzenie obrazów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz