niedziela, 6 września 2015

# WHAT'S UP! przegląd prasy
# WHAT'S UP! to zestaw propozycji na weekend. Zazwyczaj składa się z trzech elementów: jedno wydarzenie ze świata, jedno z Polski, do tego kulturalna propozycja - filmowa premiera lub książkowa nowość, po którą może sięgnąć każdy, niezależnie gdzie spędza swój wolny czas. W tym tygodniu zapraszam na wydanie specjalne, zestaw najciekawszych wydarzeń zastąpi przegląd prasy - trzy magazyny poświęcone architekturze i dobrej przestrzeni.HERITO/ cena 19 zł

„Herito” to polsko-angielski kwartalnik redagowany przez MiHYPERLINK "http://www.mck.krakow.pl/"ęHYPERLINK "http://www.mck.krakow.pl/"dzynarodowe Centrum KulturHYPERLINK "http://www.mck.krakow.pl/"y, poświęcony dziedzictwu i kulturze Europy Środkowej. Twórcy magazynu poruszają w nim tematy związane z przestrzenią i miejscem, odnosząc się do przeszłości, współczesności i przyszłości. Przedstawiają materialne i niematerialne dziedzictwo naszego regionu.

W tym numerze w centrum uwagi znajduje się krajobraz: elementy z których się składa oraz rola jaką spełnia. Przeczytamy również o nowym, zmieniającym się podejściu do przestrzeni i  kulturowym zwrocie  w humanistyce, który dokonał się w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. 

MIASTA / cena 16 zł

„Miasta” to magazyn poświęcone kulturze miejskiej. Porusza tematy związane z urbanistyką i architekturą, ale także te dotyczące polityki miejskiej i zarządzania - przygląda się różnym aspektom, które wpływają na rozwoju i zmiany w otoczeniu człowieka.

Magazyn tworzą specjaliści z różnych dziedzin, przyglądają się zagadnieniom, z jakimi zmagają się użytkownicy przestrzeni zurbanizowanych, dzielą się doświadczeniami, przedstawiają wartościowe rozwiązania z Polski i świata. Publikowane teksty zainteresują architektów, urbanistów, aktywistów, mieszkańców i lokalne władze - wszystkie środowiska mające wpływ na tworzenie kultury miejskiej.

Zagadnienia poruszane w tym numerze spina temat główny - wspólnoty miejskie. Przeczytamy relację Marty Gendery z Szanghaju poświęconą nowej strategii rozwoju tego miasta, artykuł o społecznej roli przestrzeni publicznych i fragment książki „Radykalne miasta. Przez Amerykę Łacińską w poszukiwaniu nowej architektury”.
AUTOPORTRET / cena 15 zł

„Autoportret” to czasopismo opisujące kondycję przestrzeni, w której żyjemy i funkcjonujemy oraz relacje między człowiekiem i otoczeniem. Magazyn zainteresuj zarówno profesjonalistów, jak i pasjonatów, poszukujących wartościowych rozwiązań projektowych i teoretycznych rozważań.

Najnowsze wydanie poświęcone jest krajobrazowi. Otaczająca nas przestrzeń często bywa niespójną, pełną sprzeczności mieszanką lokalnych uwarunkowań i globalnych wpływów. Taki stan skłania do refleksji nad krajobrazem naszej cywilizacji.

„Autoportret” rozpoczyna się artykułem Marcina Wichy (autora świetnej książki „Jak przestałem kochać design”), który zestawia nasze wyobrażenia na temat rodzimego krajobrazu z rzeczywistością. Ten numer  to również spojrzenie na: Budapeszt, Toskanię i Warszawę oraz refleksja nad tym, czym pejzaż nie jest.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz