# WHAT'S UP! wybór książek

Festiwal Warszawa w Budowie 7 / 2015


Pałac Kultury i Nauki w Warszawie do dziś budzi wiele emocji. Jedni uważają go za relikt przeszłości, który należy wyburzyć, dla innych to ważny element miasta, świadek historii. Niewątpliwie gmach od ponad 60 lat wpisuje się w krajobraz stolicy i jest już jej symbolem. W lipcu budynek obchodził swoje okrągłe urodziny. Z tej okazji wiele wydawnictw przygotowało publikacje poświęcone pałacowi. 

W tym #What's up! pojawią się 3 książkowe propozycje - spojrzenie na ten wyjątkowy obiekt z różnych perspektyw.Pałac w Warszawie / W. Baraniewski / Fundacja Raster / cena 120 zł  
premiera: 03/2015

Pałac w Warszawie to książka autorstwa Waldemara Baraniewskiego, cenionego znawcy polskiej powojennej architektury i sztuki. Prace nad badaniem historii budynku rozpoczęły się kilka lat temu, kiedy profesor przygotowywał cykl wykładów dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2009/2010). 

W Książce autor skupia się na pokazaniu najbardziej charakterystycznych cech architektury, wnętrz, detali i opisaniu kontekstu urbanistycznego. Porusza również zagadnienia związane z historią obiektu oraz politycznymi i ideowymi uwarunkowaniami. Tekst uzupełniony jest o szereg archiwalnych, niepublikowanych wcześniej fotografii i rysunków.
PKiN / J. Fota / Fundacja Centrum Architektury / cena 120 zł  
premiera: 07/2015

PKiN, książka fotograficzna, której autorem jest Jacek Fota, utalentowany fotograf, laureat wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów.
W tej publikacji mamy okazję przyjrzeć się wnętrzu budynku i nieznanym, niedostępnym dla zwykłego zwiedzającego przestrzeniom pałacu. Obejrzymy zaplecza gospodarcze, podziemia, warsztaty, stolarnie i wentylatornie.
Prace nad projektem trwały prawie 2 lata, przez ten czas autor miał okazję dobrze poznać wielu pracowników i dokładnie przyjrzeć się użytkowanym przez nich przestrzeniom. 

Uzupełnieniem zdjęć są opowieści spisane przez Milenę Rachid Chehab.  
Pałac. Biografia intymna / B. Chomątowska / Znak / cena ok. 60 zł 
premiera: 2015

Książka Beaty Chomątowskiej, Pałac. Biografia intymna, to opowieść 
o historiach ludzi związanych z tym miejscem. Autorka przygląda się osobom, które tworzyły gmach, pracowały w nim, albo darzyły budynek szczególnym uczuciem. Zdarzali się ludzie piszących listy do "Drogiego Pałacu" niczym do starożytnego bóstwa. Obiekt był także świadkiem mrocznych zdarzeń. W książce znajdziemy opowieści o samobójcach skaczących z 30. piętra i dramatycznych losach architektów - braci Sigalinów. Największy w Polsce budynek kryje wiele tajemnic.

Etykiety: , , , , , , ,