# WHAT'S UP! 02-03/01/16

Galeria Zachęta / Warszawa

1.    ROTTERDAM / Kunsthal / wystawa / bilet 12 €

RED WEALTH. SOVIET DESIGN 1950-1980
26/09/2015 - 14/02/2016

Coś dla wielbicieli designu. W Rotterdamie zorganizowano wystawę poświęconą wzornictwu, jakie powstawało w latach 1950 - 1980 w Związku Radzieckim. To czas rywalizacji między Rosją a Zachodem: wyścigu zbrojeń, podboju kosmosu i rozwoju myśli technicznej. Powstające projekty (niejednokrotnie bardzo dobre przykłady designu) przybierały nowe formy i charakteryzowały się solidnym oraz trwałym wykonaniem. Zebrane i zaprezentowane grafiki, prototypy i realizacje doskonale pokazują jak na przełomie kilkudziesięciu lat zmieniało się i ewoluowało wzornictwo.



2.    WARSZAWA / Galeria Zachęta / wystawa / bilet 15 zł

ZARAZ PO WOJNIE
03/10/2015 - 10/01/2016

Coś dla wielbicieli sztuki. Jak wyglądała Polska po zakończeniu działań wojennych? Ta wystawa dokumentuje 4 pierwsze lata, miedzy rokiem 1944 a 1948, w których kraj podnosił się z ruin. Panował wszechobecny chaos, strach, nędza, destabilizacja i nieufność wobec nowej władzy. Rodziła się wtedy także sztuka odzwierciadlająca te złożone nastroje społeczne, architektura pozwalająca realizować utopijne wizje, dobre wzornictwo z założenia dostępne dla wszystkich oraz fotografia i film często wykorzystywane w celach propagandowych. Ta wystawa przedstawia obraz Polski połowy lat 40-tych XX wieku oraz relacje między polityką a sztuką, jakie w niej zachodziły.



3.    Centrum Architektury / książka / cena 50 zł

Le Corbusier. Urbanistyka
premiera: 19/11/2015

Coś dla wielbicieli architektury. 91 lat po francuskiej premierze do polskich sklepów trafiła kolejna książka Le Corbusiera - wybitnego teoretyk i praktyka architektury. Powstała w 1924 roku i poświęcona została dopiero kształtującej się dziedzinie – urbanistyce. Impulsem do jej napisania był stan ówczesnych miast: ciasnych, pozbawionych dostępu do świeżego powietrza, niedostosowanych do rozwijającego się ruchu kołowego. W latach 20-tych, kiedy trafiła do sprzedaży prezentowane w niej wizje (wysokie budynki w centrum i kilkupoziomowe systemy dróg) uznawane były za utopijne. Podczas powojennej odbudowy europejskich miast wiele z tych pomysłów stało się inspiracją dla tworzywowych projektów.   

Etykiety: , , , , , , , , ,