# WHAT'S UP! 09-10/01/16

Centre Pompidou / Paryż










1.    PARYŻ / Centre Pompidou / wystawa / bilet 14 € 

Nouvelle présentation des collections modernes (1905-1965)
27/05/2015 – 22/05/2017

Coś dla miłośników sztuki. W paryskim Centre Pompidou można oglądać nową ekspozycję poświęconą sztuce współczesnej. Prezentowana jest imponująca kolekcja, złożona z ponad 100 tys. prac artystów tworzących między rokiem 1905 a 1965. Czytelny i chronologiczny układ sprawia, że z łatwością można prześledzić jak zmieniały się następujące po sobie style i kierunki - zaczynając od fowizmu, poprzez konstruktywizm, dadaizm i surrealizm, do sztuki kinetycznej. Poza obrazami, grafikami i rzeźbami znajdziemy bogaty zbiorów fotografii oraz bezcenną kolekcję filmów, a także prace z zakresu architektury i projektowania. Wśród wybitnych nazwisk prezentowanych na wystawie: Matisse, Picasso, Kandinsky, Duchamp, Picabia, Kobro czy Jean Prouvé.



2.    KRAKÓW / MOCAK/ wystawa / bilet 10 zł

Figury niemożliwe
16/10/2015 - 17/01/2016 

Coś dla miłośników architektury. W krakowskim muzeum sztuki współczesnej - MOCAK organizowana jest wystawa "Figury niemożliwe". To część ekspozycji jaka znalazła się w Pawilonie Polskim podczas 14. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Ta edycja odbyła się pod hasłem 'absorbowanie modernizmu' (Absorbing Modernity 1914–2014). Prezentowany projekt został przygotowany przez Instytut Architektury i Jakuba Woynarowskiego. Najważniejszym jego elementem jest zrealizowana w skali 1:1 replika baldachimu nad wejściem do grobu marszałka Józefa Piłsudskiego przy katedrze na Wawelu (wybudowana w 1937 r. konstrukcja Adolfa Szyszko-Bohusza). Jeśli ktoś nie miał okazji wybrać się do Wenecji dziś może nadrobić zaległości udając się do Krakowa.



3.     Centrum Architektury  / książka / cena 40 zł

MIASTA-OGRODY JUTRA
premiera: 13/12/2015 

Coś dla miłośników architektury. Do sprzedaży trafił kolejny klasyk - "Miasta-ogrody jutra". Tym razem Centrum Architektury wydało książkę Ebenezera Howarda, bestseler z 1898 roku. Nikomu jeszcze nieznany urzędnik przedstawił w niej swoje rewolucyjne spojrzenie na planowanie przestrzeni. Jego wizja zakładała tworzenie sieci miast-ogrodów, łączących zalety dużych aglomeracji i wsi, otoczonych pasami uprawnej ziemi. Takie rozwiązania miały zapewnić mieszkańcom godne warunki ekonomiczne, ale także dostęp do świeżego powietrza i czystej wody. Pomysł okazał się na tyle ciekawy, że na początku XX wieku w całej Europie zaczęły pojawiać się kolejne koncepcje nowego typu miast. Wspominał o nich także  Le Corbusiera w wydanej w 1924 roku 'Urbanistyce'.

Etykiety: , , , , , , , , ,