sobota, 6 lutego 2016

# WHAT'S UP! 06-07/02/16

1.    WEIL AM RHEIN / Vitra Design Museum / wystawa / bilet 11 €

26/09/2015 - 28/02/2016

Coś dla poszukiwaczy wyjątkowego wzornictwa. W Vitra Design Museum zorganizowano wystawę poświęconą Bauhausowi - jednej z najważniejszych szkół projektowania w XX wieku. Założona przez Waltera Gropiusa uczelnia charakteryzowała się nowatorskim podejściem do tworzenia, a realizowane w jej murach przedmioty posiadały proste, uniwersalne, funkcjonalne i ponadczasowe formy.

Na ekspozycji można oglądać projekty architektoniczne, elementy wystroju wnętrz, obrazy, filmy i fotografie. Bardziej i mniej znane prace największych twórców Bauhausu (takich jak: Marianne Brandt, Marcel Breuer czy Wassily Kandinsky) zestawiono z zainspirowanymi tym stylem pracami współczesnych designerów (Enzo Mari, sir Normana Fostera, Konstantina Grcica czy Alberto Meda).2.    WROCŁAW / Muzeum Architektury / wystawa / bilet 10 zł


Coś dla poszukiwaczy wyjątkowej architektury. W tym roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury należy do Wrocławia i hiszpańskiego San Sebastián. Z tej okazji oba miasta na kolejne miesiące przygotowały bogaty program wydarzeń artystycznych. Jednym z nich jest wystawa „Made in Europe” –  poświęcona najważniejszej europejskiej nagrodzie w dziedzinie architektury współczesnej - Mies van der Rohe Award. Pierwsza część ekspozycji podsumuje 25 lat konkursu. Składa się z ok. 150 projektów oraz modeli architektonicznych obiektów zrealizowanych w tym okresie. Druga część (czynna od 15/02) prezentuje laureatów z 2015 roku, w tym zwycięski budynek Filharmonii Szczecińskiej.3.    Wydawnictwo Czarne / książka / cena 50 zł
premiera: 16/12/2015

Coś dla poszukiwaczy wyjątkowej sztuki. Do księgarń trafiła biografia jednej z najbardziej znanych w dwudziestoleciu międzywojennym polskich artystek. Zofia Stryjeńska, malarka, ilustratorka, grafikscenograf była obdarzona wyjątkowym talentem i ciekawym życiorysem. W czasach gdy kobiety nie miały wstępu na Akademię Sztuk Pięknych w Monachium, ona w męskim przebraniu wkracza w szeregi studentów. Po roku nauki zdemaskowana przez kolegów wraca do Krakowa, gdzie obraca się w środowisku tamtejsze inteligencji i cyganerii. Jako projektantka działa w Warsztatach Krakowskich, zajmuje się również malarstwem dekoracyjnym, tworząc freski i polichromie znakomicie zintegrowane z architekturą. Podczas Wystawy Międzynarodowej w Paryżu w 1925 roku za swoje projekty otrzymuje kilka prestiżowych nagród. Ale jej historia nie pozbawiona jest również dramatycznych zawirowań.

Książka opowiadanie nie tylko o życiu tej barwnej postaci, ale także o  międzywojennej Polsce i kulturalnych elitach tamtego czasu - Tuwimie, Iwaszkiewiczu, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy Witkacym. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz