# WHAT'S UP! 20-21/02/16

1.    LONDYN / Tate Modern / wystawa / bilet 18 £

Alexander Calder: Performing Sculpture
11/11/2015 - 03/04/2016

Coś dla maniaków sztuki. Alexander Calder to wyjątkowa postać. W 1919 roku ukończył wydział mechaniki, następnie studiował w Art Students League w Nowym Jorku - malował, wykonywał ilustracje, grafiki i rzeźby. Zafascynowany ruchem na początku lat 30. zaczyna tworzyć swoje najciekawsze prace - mobile. Abstrakcyjne, przestrzenne formy poruszane były poprzez podmuch powietrza lub przy pomocy zamontowanych w nich silniczków. 

Dziś najważniejsze dzieła Caldera (prekursora sztuki kinetycznej) można oglądać w londyńskiej Tate Modern. Obok rzeźb pochodzących z muzeów i galerii z całego świata, na ekspozycji znajdziemy prace inspirowane twórczością artysty.
2.    KRAKÓW / Muzeum Narodowe / wystawa / bilet 15 zł

Modna i już! Moda w PRL
19/12/2015 - 17/04/2016

Coś dla maniaków mody. W Muzeum Narodowe w Krakowie można obejrzeć codzienne stroje i kreacje wieczorowe wybitnych projektantów noszone przez Polki w latach 1945–1989. Chociaż w szarym PRL-u znalezienie modnego ubioru nie było proste, panie łatwo nie rezygnowały. Każda kobieta chciała dobrze wyglądać. Nieliczne mogły pozwolić sobie na zakupy w Modzie Polskiej, inne dzięki kreatywności i pomysłowości same tworzyły swoją garderobę. 

Na wystawie poza różnorodnymi ubiorami sprzed kilku dekad znajdziemy także zdjęcia prezentujące najciekawsze kreacje we współczesnych stylizacjach. W ten weekend ekspozycji towarzyszą specjalne wydarzenia: w sobotę warsztaty dla dzieci, w niedzielę - oprowadzanie z przewodnikiem i historykiem sztuki.3.    Design Alive / magazyn / cena 20zł

Design Alive
premiera: 12/2015

Coś dla maniaków wzornictwa. Do sprzedaży trafiło siedemnaste wydanie Design Alive - magazynu poświęconego pięknym ideom, najciekawszym wydarzeniom, interesującym ludziom, wyjątkowym miejscom i rzeczom. Tematem przewodnim najnowszego numeru jest zaskoczenie, a okładkę tego wydania zdobi fragment obrazu „To wszystko, zawsze” Poli Dwurnik.

W środku znajdziemy relację z gali rozdania Design Alive Awards, dowiemy się więcej o polskiej marce TAKK tworzącej wyjątkową biżuterię, przeczytamy także o zakończonych niedawno targa i festiwalach organizowanych w Paryżu, Londynie, Łodzi i Pradze oraz o najciekawszych projektach, które na nich zaprezentowano. 

Etykiety: , , , , , , , , ,