sobota, 7 maja 2016

# WHAT'S UP! 07-08/05/16

1.    KOPENHAGA / Design Museum / wystawa / bilet 100 DKK

Danish Design Now
od 11/03/2016

Coś dla miłośników wzornictwa. W Muzeum Designu w Kopenhadze już od prawie dwóch miesięcy można oglądać najlepsze współczesne projekty. Właśnie otwarta została wystawa prezentująca najciekawsze i najbardziej innowacyjne przykłady duńskiego wzornictwa z XXI w. Znalazły się na niej m.in. meble, ceramika, szkło, elementy wyposażenia wnętrz, projekty graficzne, ubrania, biżuteria i rękodzieło - w sumie ponad 300 eksponatów. To bogaty, różnorodny i starannie wyselekcjonowany zbiór - od etykiet, po znaki drogowe, od awangardowej mody, po tę spotykaną na duńskich ulicach. Dopełnieniem wystawa są szkice i modele, które przybliżają proces projektowania i powstawania produktów. Ekspozycja to nowy, stały elementem w muzeum, który co roku będzie aktualizowany i uzupełniany.2.    WROCŁAW / Muzeum Architektury / wystawa / bilet 7 - 10zł

Droga ku nowoczesności
Osiedla Werkbundu 1927-1932
31/03 - 5/06/2016 

Coś dla miłośników architektury. Koniec XIX wieku to moment szybkiego rozwoju przemysłu. W tym czasie w Europie powstawało wiele artystycznych ruchów, których celem było tworzenie estetycznych przedmiotów wykorzystując procesy masowej produkcji. Podobne założenia przyświecały członkom Werkbundu. Powstała w 1907 roku w Niemczech grupa skupiła się na projektowaniu nowego typu mieszkań. Niewielkie przestrzenie były odpowiednio urządzane i wyposażane, a do ich budowy wykorzystywano wielkoformatowe, prefabrykowane elementy. Pierwsze osiedle Weissenhof powstało w Stuttgarcie, kolejne w Brnie, Wrocławiu, Zurychu, Wiedniu i Pradze. Każde z nich było inne, dostosowane do lokalnych warunków i potrzeb.

Dziś dzięki współpracy 6 europejskich miast wszystkie wzorcowe osiedla możemy oglądać w jednym miejscu. Wystawa zorganizowana we wrocławskim Muzeum Architektury składa się z historycznych planów, projektów i dokumentacji, znajdziemy na niej makiety, fotografie, oryginalne meble, elementy wystroju wnętrz oraz sprzęty domowe.
3.     Karakter / książka / cena 49 zł

Ogólnopolskie Wystawy Znaków Graficznych
premiera: 22/03/2016 

Coś dla miłośników grafiki. W tej książce znajdziemy blisko siedemset najlepszych polskich projektów. Prace powstające niemal pół wieku temu (ikoniczne przykłady z lat 1945–1969) zestawiono z twórczością współczesnych grafików (działających w latach 2000–2015). Powstała wyjątkowa publikacja gromadząca najciekawsze elementy komunikacji wizualnej, loga największych marek i instytucji. Jej autorami są grafik i ilustrator Patryk Hardziej oraz projektant Rene Wawrzkiewicz - kuratorzy 2. Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych. Książka to doskonałe uzupełnienie ekspozycji, skarbnica wiedzy i źródło inspiracji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz