niedziela, 1 maja 2016

# WHAT'S UP! - przegląd filmów

W tym wydaniu # WHAT'S UP! 3 filmowe dokumenty poświęcone projektowaniu. Różne spojrzenia na wzornictwo i modę - idealny zestaw na długi majowy weekend.

OBJECTIFIED / reż. Gary Hustwit / 2009

Co to jest design? Dziś to często jedynie wartość dodana, "opakowanie", które ma podnieść cenę produktu.

Zaproszeni do udziału w dokumencie projektanci działający w różnych branżach podają swoje definicje i zastanawiają się czym powinno charakteryzować się dobre wzornictwo. Szczere, intuicyjne, proste, oszczędne, przemyślane, innowacyjne, powstające w poszanowaniu środowiska, ... - pod koniec filmu powstaje całkiem długa lista rzeczy o których musi pamiętać każdy twórca.DESIGN & THINKING / reż.  Mu-Ming Tsai / 2012

Na początku design wiązał się jedynie z formą, potem doszła treść, następnie projektanci zaczęli patrzeć głębiej, ulepszać dostępne produkty i reagować na potrzeby odbiorcy. Tak powstała idea design thinking.

Jak przekonują wypowiadający się w filmie eksperci najważniejszym zadaniem designerów jest stawianie pytań i dążenie do znalezienia na nie odpowiedzi, tworzenie przedmiotów, ale także procesów. Projektowanie to złożone zadanie oparte na poszukiwaniu, prototypowaniu, testach, zmianach kierunku, czasem także związane z porażkami i uczeniem się na błędach.IRIS / reż. Albert Maysles / 2014

Dokument o wyjątkowej postaci ze świata designu. Iris Apfel w młodości zajmowała się aranżowaniem wnętrz dla wielu znanych i wpływowych osób, m.in. była autorką projektów przestrzeni Białego Domu dla 9 kolejnych amerykańskich prezydentów. Prawdziwą sławę przyniosła jej jednak gromadzona przez lata kolekcja ubrań i biżuterii. Oryginalne, kolorowe, czasami dość ekscentryczne stroje i dodatki zaprezentowano w 2005 roku na wystawie zorganizowanej w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Od tej pory Iris - stylowa pani po osiemdziesiątce stała się ikoną mody i inspiracją także dla młodszych pokoleń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz