# WHAT'S UP! 09-10/07/16

1.    WEIL AM RHEIN / Vitra Design Museum / wystawa / bilet od 9 - 11 €

Radical Design
04/06 – 17/11/2016


Coś dla pasjonatów sztuki użytkowej. W Vitra Design Museum zorganizowano wystawę poświęconą jednemu z najważniejszych awangardowych ruchów w dziejach wzornictwa. Przełom lat 60-tych i 70-tych we Włoszech to czas Radical Design. Związani z nim twórcy wypracowali własny język projektowy, korzystali z
 interdyscyplinarnych metod pracy, zaczęli sprzeciwiać się ustalonym zasadom, obowiązującym wzorcom estetycznym oraz obecnemu w architekturze i sztuce użytkowej funkcjonalizmowi. Aktywnie i krytycznie angażowali się w sprawy społeczne i polityczne, zaprzeczając, że rolą projektanta jest jedynie spełnianie kaprysów klienta. Realizowali utopijne pomysły, wprowadzali nowe formy i materiały.


Na ekspozycji znajdziemy najciekawsze przykłady ich twórczości, ale także wywiady ze współczesnymi projektantami, krytykami i producentami, którzy mówią o wpływie Radical Design na dzisiejsze wzornictwo.
2.    GDYNIA / wystawy, warsztaty, wykłady / wstęp wolny

Gdynia Design Days
01 - 10/07/2016


Coś dla pasjonatów sztuki użytkowej. Jak co roku 10 pierwszych dni lipca to czas, w którym odbywa się Gdynia Design Days – festiwal, kierowany zarówno do amatorów, jaki i profesjonalistów. Podczas tej edycji na pewno nie zabraknie atrakcji. Do obejrzenia mamy kilka wystaw: główna – "Odzyskane" przedstawia projekty związane z tematyką morską, "MANABU" ma przywrócić pamięć o lokalnych metodach rzemieślniczych, "Irrational Times" to prezentacja współczesnego wzornictwa z Polski i Szwecji, inspirowanego bogatą kulturą Słowian i Skandynawów. Warto zajrzeć jeszcze na "In Motion", gdzie znajdziemy produkty i rozwiązania dostosowane do dynamicznego trybu życia współczesnego człowieka oraz na ekspozycję "Miasto i Las" – promującą postawy proekologiczne.

W ten weekend czeka na nas także bogata oferta wydarzeń towarzyszących: wykłady poświęcone zagadnieniom związanym z branżą kreatywną i biznesem, a także warsztaty z kodowania i podstaw Design Thinking oraz te poświęcone projektowaniu zapachów.3.     LABEL / magazyn / cena 15 zł

LABEL # 19
premiera: 05/2016

Coś dla pasjonatów sztuki użytkowej.  Do kiosków trafiło najnowsze, 19. wydanie magazynu LABEL. W tym numerze polscy i zagraniczni projektanci zapraszają do swoich domów, pokazują przestrzenie w których pracują, odpoczywają i mieszkają. Znajdziemy tu także relację z tegorocznej edycji Milao Design Week i przeczytamy artykuły Michała Zaczyńskiego (o fenomenie zjawisk "limited edition") oraz tekst Zuzanny Skalskiej (o geometrii w designie). Filip Springer opowie o polskich miastach i architekturze, a z rozmowy z Oskarem Podolskim dowiemy się jak wygląda proces projektowania liter.

Etykiety: , , , , , , , ,