piątek, 15 lipca 2016

# WHAT'S UP! 16-17/07/16


1.    LONDYN / Hyde Park / wykłady, spotkania, pokazy filmowe / wstęp wolny

Pawilon Serpentine
10/06 – 09/10/2016


Coś dla koneserów architektury. Galeria sztuki współczesnej Serpentine Gallery co roku zaprasza do współpracy najwybitniejszych architektów z całego świata. Ich projekty realizowane są w londyńskim Hyde Parku - przez kilka miesięcy funkcjonują tam jako tymczasowe pawilony sztuki. W środku odbywają się pokazy filmowe, spotkania i debaty, to także miejsce w którym można odpocząć i napić się kawy. Pierwszy pawilon zaprojektowany przez Zahę Hadid powstał w 2000 roku, autorami kolejnych byli m.in. Oscar Niemeyer, Daniel Libeskind, Alvaro Siza, Rem Koolhaas, Frank Gehry, Jean Nouvel, Peter Zumthor, duet Herzog & de Meuron oraz architekci z pracowni SANAA. Tworzone obiekty przybierają różne formy - charakterystyczne dla stylu projektanta. Jedne, to delikatne struktury wpisujące się w otaczający krajobraz, inne silnie akcentoują swoją obecność w przestrzeni.

W tym roku autorem pawilonu jest duński architekt Bjarke Ingels, który zaproponował lekką, półprzezroczystą konstrukcje zbudowana z modułów wykonanych z włókna szklanego.
  


2.    WARSZAWA / Muzeum Narodowe / wystawa / bilety 7 – 10 zł

Marzenie
i rzeczywistość

12/05 – 31/07/2016

Coś dla koneserów architektury. "Marzenie
i rzeczywistość"
 to wystawa, która pozwala nam prześledzić historię Muzeum Narodowego w Warszawie. Losy kolejnych siedzib i prezentowanej w nich kolekcji. Na ekspozycji znalazły się przedwojenne projekty budynków - prace, które brały udział w konkursach na gmach muzeum. Już w 1919 roku, zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zaczęto myśleć o wzniesieniu odpowiedniego obiektu. Początkowo miał się on mieścić w nowej, rządowej dzielnicy na terenie Ujazdowa. 
Ostateczny projekt wyłoniono podczas konkursu zorganizowanego w 1926 roku. Autorem zwycięskiego założenia był Tadeusz Tołwiński.

Wystawie towarzyszy wiele wydarzeń: oprowadzanie kuratorskie, prelekcje. Organizatorzy przygotowali także spotkania tłumaczone na język migowy i warsztaty dla osób z dysfunkcja wzroku. W najbliższą niedzielę odbędzie się wykład poświęcony historii budynku.


3.     Centrum Architektury / książka / cena 39 zł


OCH.
Ilustrowanyatlas architektury Ochoty

premiera: 07/2016 

Coś dla koneserów architektury. Ochota, jedna z warszawskich dzielnic doczekała się wyjątkowej publikacji. W setna rocznicę przyłączenia jej do stolicy wydano "OCH – ilustrowany atlas architektury". To już 4 książka z serii. Każda przedstawia kilkadziesiąt obiektów, założeń i detali architektonicznych. W tej najnowszej znajdziemy ilustracje i opisy budynków użyteczności publicznej oraz siedzib ważnych instytucji, ale także kamienice i miejskie wille oraz rzeźby, mozaiki i neony. W ten weekend wszyscy czytelnicy będą mieli wyjątkową możliwość spotkania się z autorami. Spacer architektoniczny po najciekawszych zakamarkach Ochoty poprowadzą Ewelina Klećkowska i Mateusz Bzówka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz