piątek, 12 sierpnia 2016

# WHAT'S UP! 13-15/08/161.     LONDYN / Royal Academy of Arts / wystawa / wstęp wolny

FLOATING IDEAS 
08/06 - 02/10/2016

Coś dla miłośników architektury. Sir Peter Cook - angielski architekt, wizjoner i pedagog - w londyńskim Royal Academy of Arts prezentuje serię swoich rysunków. Cook jest praktykującym projektantem, na swoim koncie ma kilkanaście nagród i wyróżnień, kilkadziesiąt publikacji, był również kuratorem brytyjskiego pawilonu podczas jednej z edycji Biennale Architektury w Wenecji. Zafascynowany futurystyczna architekturą, stworzył budynek Muzeum Sztuki (Kunsthaus) w austriackim Grazu. Obiekt o organicznej formie pokryty naszpikowaną elektroniką skórą – to jego najbardziej rozpoznawalny projekt.

Na wystawie znalazło się ponad 60 rysunków, które powstawały od połowy lat 60-tych XX wieku do dnia dzisiejszego. Przedstawiają konkursowe projekty budynków i zrealizowane obiekty. Wszystkie tworzone w duchu działającej kilka dekad temu, awangardowej grupy architektonicznej – Archigram, której Cook był głównym członkiem.2.    WROCŁAW /
Muzeum Miejskie. Pałac Królewski / wystawa / bilet 10–15 zł

MARC CHAGALL I ARTYŚCI EUROPEJSKIEJ AWANGARDY
01/07 – 04/09/2016 

Coś dla miłośników sztuki. Do Polski trafiła wystawę prezentującą prace jednego z najbardziej charakterystycznych twórców XX wieku - pełne magii i uroku, nastrojowe obrazy, które budzą zachwyt widzów na całym świecie. Ich autorem jest Marc Chagall (a właściwie Mojsza Zacharowicz Szagałow). Artysta urodził się w Łoźnie koło Witebska, ale nie mógł długo cieszyć się spokojnym życiem w rodzinnym domu. Wielokrotnie zmuszany do przenosin, przemierzał różne zakątki Europy i Świata osiadając się w Petersburgu, Francji czy Stanach Zjednoczonych. Tęsknotę za ojczyzną widać w jego twórczości - w swoje obrazy i ilustracje często wplatał sylwety malowniczych żydowskich miasteczek znane z lat młodości. Do pokazywania tradycyjnych motywów używał nowatorskich środków wyrazu, co sprawiło, że jego styl stał się oryginalny i rozpoznawalny.

Wrocławska ekspozycja składa się z prawie 60 grafik - kilkanaście litografii Chagalla uzupełniono pracami znakomitych awangardowych twórców XX w: Henri Matissea, Georgesa Braque, Alexandra Caldera, Fernanda Legera, Joana Miró czy Pabla Picassa.3.       LABEL / magazyn / cena 15 zł

LABEL nr 20
premiera: 21/07/2016 

Coś dla miłośników designu. Pod koniec lipca do sprzedaży trafiło jubileuszowe, dwudzieste wydanie magazynu Label. Wszyscy jesteśmy nomadami to hasło tego numeru, więc razem z twórcami magazynu wyruszamy w nieznane i odwiedzamy: Meksyk, Nowy Jork, Walencję, Sopot i Warszawę, oglądamy malowniczy Johannesburg oraz gorącą Hiszpanię. Wraz z Zuzą Skalską zastanowimy się nad charakterem współczesnej podróży, odkryjemy także najciekawsze aplikacje: Airbnb, Uber i Eataway, które ułatwią nam przemieszczanie się i poznawanie świata.

Na 162 stronach znajdziemy też artykuł o Alejandro Aravenie - tegorocznym laureacie nagrody Pritzkera i kuratorze XV biennale Architektury w Wenecji oraz inspirujące rozmowy z wieloma pełnymi pasji ludźmi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz