piątek, 28 października 2016

5 in 1 - inspiracje lato 2016

5 in 1, czyli kolejne inspiracje. Motyw przewodni: lato. W drogę...T R A S A   M Z

Poszukujący informacji o nadchodzących wystawach, natknęłam się na wyjątkową serię płyt. Kolekcja Muzeum Narodowego to w przede wszystkim najlepsze przykłady muzyki poważnej, korespondujące z obrazami ze zbiorów muzeum. Na jednym z ostatnich krążków ukazały się także jazzowe utwory z lat 60. i 70. wykonywane m.in. przez Michała Urbaniaka, Wojciecha Karolaka i Jana Ptaszyna Wróblewskiego. 

Płyta jest uzupełnieniem ekspozycji „Trasa Muzeum – Zalew Zegrzyński. Estrada Sztuki Nowoczesnej” – wystawa odbywała się w zeszłym roku i prezentowała projekty sporządzone ponad 40 lat temu. Kilkudziesięciu artystów, architektów i urbanistów postanowiło stworzyć wtedy plastyczne aranżacje rozlokowane wzdłuż drogi prowadzącej spod głównej siedziby MNW nad Zalew Zegrzyński. Utopijnych planów nie zrealizowano, a artystyczne instalacje pozostały jedynie na papierze – dziś podróż w kierunku zalewu może uprzyjemniać jedynie muzyka zabrana na płycie.
L A T E M    W    M I E Ś C I E

Latem w mieście to album Mikołaja Długosza, w którym zebrane zostały pocztówki z lat 70. i 80.  Przedstawiają hale sportowe, kina i domy kultury, fotografowane kilka dekad temu, podczas wakacyjnych miesięcy.

Latem w mieście to także strona internetowa, na której znajdziemy te wszystkie miejsca, które zostały pokazane i opisane w książce - wśród nich prawdziwe perełki modernistycznej architektury. Wystarczy kliknąć punkt na mapie, żeby zobaczyć archiwalne zdjęcia zestawione ze współczesnymi obrazami. Niestety czas nie służy tym obiektom i dziś większość z nich już nie prezentuje się tak okazale. Zanim znikną warto wybrać się choćby w wirtualna podróż, albo jak sugeruje autor – potraktować zebrane materiały jako przewodni i ruszyć w trasę po polskich miastach i miasteczkach.

I D E A T


Z każdego wakacyjnego wyjazdu staram się wracać z plikiem magazynów. Wybieram te, które jeszcze ciężko znaleźć w Polsce. Wśród moich faworytów znajduje się francuskie i hiszpańskie wydanie AD oraz IDEAT. Ten ostatni postał blisko 20 lat temu i poświęcony jest architekturze i designowi, prezentuje najnowsze projekty i pojawiające się tendencje. To zastrzyk inspiracji, można też sprawdzić nad czy pracują zagraniczni twórcy. Coraz częściej pojawiają się tam także prace polskich designerów – w ostatnim numerze znalazł się fotela 366 Józefa Chierowskiego.L A M E N T Y   I   O D M Ę T Y

Z początkiem września w Radiowej Trójce wystartowała audycja „Lamenty i Odmęty”, a Monika Brodka zadebiutowała w roli dziennikarki muzycznej. W piątkowe wieczory prezentuje to, czego sama słucha – nowości, odkrycia i muzyczne inspiracje.

W pierwszym odcinku grane były najsmutniejsze piosenki świata, w kolejnych znalazły się covery i brytyjskie brzmienia. Wybrane kawałki rzadko pojawiają się w radiowym eterze. Starannie dobrane utwory tworzą spójną całość, co sprawia, że przyjemnie się ich słucha.
D A W I D   R Y S K I

Już od kilku sezonów marka medicine współpracuje z młodymi, zdolnymi, polskimi artystami i umieszcza ich prace na swoich produktach. Ostatnio powstała limitowana kolekcja przygotowana wraz z Dawidem Ryskim – ilustratorem i grafikiem, twórcą okładek płyt, plakatów i prasowych rysunków. Na ubraniach pojawiły się dobrze znane motywy zaczerpnięte z prac artysty. Grafiki są wyjątkowe, a posiadanie koszulki z takim wzorem to prawdziwy rarytas. Kolekcja jest świetnie wykonana, w całości zaprojektowana i wyprodukowana w Polsce!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz