środa, 5 października 2016

ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2015

Zmiany są nieuniknione. Zmienia się Świat wokół nas, ludzie, ich potrzeby, 
sposób w jaki się komunikują, pracują, odpoczywają, spędzają swój wolny czas. Rozwijają się technologie, otaczają nas nowe rzeczy, przeobraża się środowisko w jakim żyjemy. Z konsekwencjami tych zmian muszą poradzić sobie projektanci, uwzględnić je przy tworzeniu nowych rozwiązań i obiektów. Jak radzą sobie z tym wyzwaniem? Jakie propozycje przygotowali?  O tym mogliśmy przekonać się podczas 9. Łódź Design Festivalu.
Konsekwencje to hasło przewodnie ostatniej edycji i tytuł wystawy głównej. Projektanci musieli zmierzyć się z problemami jakie nurtują współczesne społeczeństwa: niedobór surowców  opałowych, kryzys energetyczny, degradacja środowiska czy brak dostępu do świeżej wody. Efekty ich pracy to w większości proste, tanie i ekologiczne rozwiązania, które poprawiają jakość życia i mogą być wykorzystane w niemal każdym zakątku świata. Powstały m.in.:  SolSource – czyli kuchnia słoneczna, Hippo Water Roller – urządzenie do transportu wody w miejsca gdzie jej brakuje, Lucky Iron Fish – mała rybka, która pomaga wzbogacić dietę ubogą w żelazo czy buty rosnące razem z dzieckiem.
Wystawa Hidden Heros. The Genius of Everyday Things została przygotowana przez Vitra Design Museum. To 36 klasyków i historie z nimi związane – rzeczy, które ułatwiają i zmieniają nasze życie. Korzystamy z nich na co dzień i tak się do nich przyzwyczailiśmy, że przestaliśmy je zauważać. Wśród nich: ołówek, torebka herbaty, żarówka, spinacz do papieru, zamek błyskawiczny, folia bąbelkowa czy samoprzylepne karteczki.Z inspiracji tradycyjnym rzemiosłem  i ludowością powstała seria przedmiotów prezentowanych na wystawie Uwolnić Projekt.  Obiekty znalezione w przepastnych magazynach muzeum etnografii zostały zinterpretowane na nowo. Projektanci stworzyli współczesne wersje mebli, naczyń i niezbędnych urządzeń, które kiedyś gościły w wiejskich domach.  Tak powstała współczesna wersja zydla, miejski ul, czy buty inspirowane tymi noszonymi w dawnych czasach. Do projektów dołączono instrukcje, by każdy sam lub z pomocą fachowca mógł taki przedmiot wykonać.

Make me - konkurs dla młodych projektantów, w którym twórcy nie tylko pokazują nowe wzory i interpretacje znanych przedmiotów, ale sięgają także po innowacyjne materiały i próbują zmierzyć się ze współczesnymi problemami.  Podczas tej edycji można było zobaczyć: Tapio – prostą karafka do serwowania ale także filtrowania wody czy Immu – system ukryty w specjalnym rękawie, który ma przywrócić prawidłowe krążenie limfy i pomóc wrócić do zdrowia m.in. kobietom po mastektomii. Zwyciężczynią została Marlène Huissoud, która zaprezentowała obiekty wykonane z zupełnie nowego, 100% naturalnego materiału uzyskanego z połączenia propolisu i kokonów jedwabników.
Stolarnia zmysłów, to nie była zwykła wystawa, powstała z fascynacji drewnem i w dość nieoczywisty i niecodzienny sposób prezentowała wszystkie jego atuty. W przygotowaniu ekspozycji brał udział magazyn Design Alive, Barlinek oraz Grupy projektowej Tabanda. Stworzono przestrzeń, w której sami mogliśmy działać: zmierzyć się z drzewem, dotknąć, wyczuć strukturę i temperaturę, dokładnie przyjrzeć się rysunkowi słoi, poczuć zapach eterycznych  olejków i w końcu samemu zająć się obróbką tego materiału. Organizatorzy udostępnili różne gatunki drewna oraz niezbędne narzędzia, a każdy, kto chciał poczuć się jak prawdziwy drwal mógł włożyć kraciastą koszulę, specjalnie przygotowaną brodę i zabrać się do pracy.

10. jubileuszowa edycja Łódź Design Festival rozpoczyna się już 13 października!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz