piątek, 19 maja 2017

# WHAT'S UP! 20 - 21/05/17

1.    LONDYN / Tate Modern / wystawa / bilet ok. 20 £Coś dla pasjonatów sztuki. Picasso, jeden z najważniejszych artystów XX wieku. Malarz, rzeźbiarz, grafik i ceramik. W swojej pracy ciągle poszukiwał, sięgał po różne tematy, techniki i palety barwne. Eksperymentował z formami, upraszczał je, co w efekcie dało początek nowemu kierunkowi w sztuce – kubizmowi. Tworzył przez ponad 70 lat, a dziś liczbę jego dzieł można szacować w tysiącach.

Wyjątkowym okresem w życiu prywatnym i zawodowym artysty był rok 1932. Wtedy powstawały nasycone kolorem, obrazy i pełne zmysłowości rzeźby. Na wystawie zorganizowanej w Tate Modern możemy prześledzić każdy miesiąc tego niezwykle intensywnego roku i poznać ponad 100 prac, które w tym czasie wyszły spod ręki artysty. 2.    LUBLIN / Zamek Lubelski / wystawa / bilet 8 zł

Tadeusz Mysłowski. Kolekcja grafiki
17/03 - 21/05/2017 

Coś dla pasjonatów sztuki. Tadeusz Mysłowski to ceniony na całym świecie grafik, malarz i fotograf. Od blisko 50 lat związany jest z Nowym Jorkiem, gdzie mieszka, tworzy i kolekcjonuje prace najlepszych artystów XX wieku. W swoich zbiorach posiada grafiki Matisse’a, Kandinskiego, Warhol, Mondriana czy Nowosielskiego. W sumie ponad 250 dzieł. Jedne to z trudem zdobywane egzemplarze, inne prezenty od zaprzyjaźnionych twórców - z każdym wiąże się niesamowita historia. Dziś całą kolekcję można oglądać w Lublinie. Mysłowski postanowił przekazać ją miastu, w którym rozpoczęła się jego przygoda ze sztuką.

 3.     W.A.B. / książka / cena 39 zł

Le Corbusier. Architekt jutra
premiera: 02/2017 

Coś dla pasjonatów architektury. Le Corbusier wizjoner, który budził liczne kontrowersje. Urbanista, projektant, malarz i rzeźbiarz, ale przede wszystkim architekt, konsekwentnie tworzący własną wizję świata. Anthony Flint w wydanej właśnie książce dokładnie przygląda się tej pełnej sprzeczności postaci. Przytacza historie z życia prywatnego i zawodowego, ujawnia zarówno wady jak i zalety artysty. Opisuje podróże oraz zagląda do jego atelier, by sprawdzić jak wyglądała praca nad wielkimi koncepcjami i spektakularnymi obiektami, które zmieniły obraz współczesnej architektury. Pokazuje, że Le Corbusier był nie tylko był świetnym projektantem, ale także dobrze znał się na marketingu – starannie dbał o swój wizerunek i zawsze zabiegał by być w centrum uwagi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz