Kierunek Festiwale 2016




Sporo nowości, trochę klasyki, kilka dobrze znanych i sprawdzonych punktów programu. Festiwalowy sezon właśnie startuje. Przełom września i października, to gorący czas design week-ów. Pierwsze miały już swoje premiery, kolejne przed nami.

Zanim ruszymy na ich podbój, krótka retrospektywa i szybkie streszczenie tego, co mogliśmy oglądać w zeszłym roku. Warszawa i Łódź – tym razem postawiłam na krajowe festiwale. Jak je wspominam? Pierwsze wrażenie – niestety oba trochę się skurczyły. Drugie – poza najświeższymi realizacjami projektantów, organizatorzy postawili na promowanie klasyki wzornictwa. I za to duży plus.



Kierunek Warszawa czyli
Wawa Design Festiwal
03 – 11 września 2016


Czwarta edycja Wawa Design nie była już tak spektakularna jak ta poprzednia. A może to w 2015 roku organizatorzy jakoś specjalnie się postarali. Festiwal odbywał się wtedy po raz trzeci. Przygotowano naprawdę sporo ekspozycji, rozbudowano program, wszystko było szczegółowo dopracowane. Wystawy i towarzyszące im wydarzenia odbywały się w różnych częściach miasta (m.in. w Akademii Sztuk Pięknych przy Wybrzeżu Kościuszkowskim, Centrum Przedsiębiorczości Smolna).




W 2016 roku wszystkie działania skumulowały się w dwóch pawilonach Soho Factory. Tradycyjnie, jak co roku pokazano efekty „Projektu Warszawiak” (czyli prace designerów tworzących w stolicy) oraz kilka mniejszych ekspozycji m.in. „Glass Garden” – całoroczne mikro szklarnie Aleksandry Kujawy; „Dbamy o lepszą codzienność” - nie do końca optymalnie działające przedmioty, które przypominają, że zawsze można zmienić coś na lepsze; Glass Class” – prace studentów wrocławskiej ASP, „Rec.on” – przedmioty wykonane z materiałów pochodzących z odzysku.
  



Brakowało wiodącej wystawy, a hasło przewodnie – „SYNERGIA”, jakoś nie spajało całości. Najjaśniejszym punktem programu była prezentacja dokonań „Spółdzielni Ład”, która obchodziła 90-lecie istnienia. To prekursorzy polskiego wzornictwa przemysłowego, zajmujący się projektowaniem i wyrobem sprzętów z drewna, metalu i szkła. Wprawdzie ekspozycja swoją premierę miała już na początku marca w Poznaniu podczas Arena Design, ale jestem zdania, że wartościowe wzornictwo (które dodatkowo stało się już częścią naszej historii) warto prezentować i mówić o nim częściej. A podczas tego wydarzenia mieliśmy okazję nie tylko zobaczyć kultowe meble, ale także spotkać osoby, które je tworzyły. Do rozmów o „Spółdzielni Ład” zaproszono Danutę Jaworską – Thomas (projektantkę tkanin) oraz Hannę Lachert (architekt wnętrz).




Wawa Design była okazją nie tylko do oglądania i słuchania, ale także do aktywnego działania - podczas warsztatów, np. renowacji mebli, czy urządzania przestrzeni miejskich.




Kierunek Łódź czyli
Łódź Design Festival
13 – 23 października 2016



Z dwóch lokalizacji zrobiła się jedna. Może przestrzeń ekspozycji jakoś znacząco się nie zmniejszyła, raczej została skondensowana. Plac wokół Art Center - głównej festiwalowej siedziby obrósł w kontenery, które stały się dodatkowym miejscem do prezentacji projektów.





Tematem przewodnim 10 edycji była: „TOŻSAMOŚĆ”, a całemu wydarzeniu towarzyszyły rozważania czym, jest, co ją kształtuje i jak design może wpływać na tworzenie tożsamości marki czy miejsca. To mogliśmy znaleźć na wystawach: „Manuba Rzemiosło Odzyskane”, „Et[n]os” czy „Wspólny wątek”. Sporo uwagi poświęcono naszej codzienności. Warto było też zajrzeć na: „No Randomness” gdzie pokazywano świetnie zaprojektowane rzeczy, z którymi stykamy się każdego dnia oraz „Eye-Dentity – poster stories” czyli wystawę plakatów.




Ale jubileuszowa edycja to również okazja, żeby spojrzeć wstecz (np. na ekspozycji podsumowującej 10 ostatnich lat festiwalu), a jednocześnie pomyśleć o przyszłości. Przestrzeń w której prezentowano dwa stałe i niezmienne punkty program: „must have” – najlepsze wdrożone ostatnio projekty oraz „make me” – świeże pomysły młodych twórców – to zdecydowanie strefa nowości. Klasyków designu mogliśmy szukać na wystawie „Szkłotyk. Sztuka i technologia w projektach Drostów”. Była to okazja, żeby dokładnie je obejrzeć, ale również, co rzadko się zdarza (całkiem legalnie i bezpieczne dla eksponatu) wziąć do ręki.






Łódź Design Festival, to także bogaty program wydarzeń towarzyszących: warsztaty, spacery, wykłady i spotkania, a wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Filip Springer, Zbigniew Maćków, Tomasz Konior, Ewa Kuryłowicz.


Etykiety: , , , , , , , , , ,