PARIS DESIGN WEEK / ACHERON




Paris Design Week to okazja do poznania dobrego wzornictwa, i to nie tylko tego francuskiego. Przy powstawaniu wydarzenia współpracuje wiele organizacji i instytucji. Od kilku edycji jedną z nich jest Czeskie Centrum w Paryżu, które na czas festiwalu przygotowuje własny, specjalny program.

Przemierzając kolejne wystawy, butiki, miejsca biorące udział w tym francuskim święcie designu, szybko przekonujemy się, że mamy dostatecznie dużo narzędzi, by gustownie urządzić wnętrza, wyposażyć je w komfortowe sprzęty, coraz częściej spersonalizowane, dostosowane do indywidualnych potrzeb. Możemy poruszać się pojazdami o nowoczesnych liniach i zaawansowanych technologiach. Czescy projektanci zauważyli, że w zasięgu ręki jest niemal wszystko, co pozwala na wygodne życie. Ale co potem? Gdy przychodzi czas na naszą ostatnią podróż jesteśmy zdani na to co dostępne na rynku – czyli wybór mamy bardzo ograniczony.













Na festiwalu odpowiedzią na ten problem była wystawa „Acheron” poświęconą designowi funeralnemu – związanemu z pożegnaniem, odejściem. Pokazano na niej kilkanaście projektów…. urn. „Z ostatecznego rozrachunku wynika, że to przecież z nich będziemy korzystać dłużej niż z każdego innego, domowego mebla” – dodają organizatorzy ekspozycji i zachęcają do oglądania. Pozostańmy jeszcze przez chwilę przy rozmyślaniach nad przemijaniem i sprawdźmy jak z tematem śmierci radzą sobie młodzi twórcy.


URNYY / Roman Kvita i Pavlína Kvitová 
Na początek naczynie bardzo proste. Jego forma przypomina ascetyczną rzeźbę - to połączenie eleganckiego kształtu i wysokiej klasy materiałów. Powstała ze szkła, żeliwa i kamienia. Każdy egzemplarz można spersonalizować, grawerując na jego ściance wybrany cytat bądź sentencję.

JE TE TIENS / Martin Chmelař 
Projekt dla osób ceniących sobie rzemieślniczą pracę. Każdy obiekt jest wyjątkowy, bo tworzony ręcznie. Urna formowana jest z akrylu, a kształtem przypomina muszlę.  



FAMILY CHAPEL / Sebestian Sticzay 
Jeden z najbardziej wyrafinowanych projektów. Jego twórca sprzeciwia się korzystaniu z tworzyw sztucznych i serwuje bardzo eleganckie rozwiązanie: marmurową podstawę i pokryte miedzią wnętrze przysłonięte kryształowym kloszem.



URNE EN BASALTE / Linda Vránová 
Organiczny kształt urny (zbliżony do jajka) symbolizuje związek pomiędzy końcem a początkiem. Założenie jest proste - solidna podstawa wykonana z bazaltu otacza delikatną szklaną kulę, w której znajdują się proch zmarłego.


ENSEMBLE / Zuzana Knapková 
Projekt dla par, których nie jest w stanie rozłączyć nawet śmierć. Każda porcelanowa forma ma niewielką wypustkę, dziubek, którym styka się z drugą taka samą urną.


URNES AUX RACINES / Monika Suchánská, Tomáš Rybníček, Kateřina Pěkná 
Na koniec rozwiązanie dla osób, które cenią sobie ekologię. Te formy wykonane są z papieru mâché. Można na nich umieścić dowolny nadruk, napis czy rysunek, stworzony przez bliskich. Są biodegradowalne, więc po złożeniu w ziemi szybko się rozłożą. To sprawia, że świetnie nadają się do parków pamięci - łatwo można ukryć je między korzeniami drzew.


Design funeralny, która przez lata spychany był gdzieś na margines, zaczyna przeżywać swój renesans. Wkraczający na rynek projektanci widzą w tym obszarze dużą niszę, którą starają się zapełnić swoimi śmiałymi pomysłami. Dbają o to by proponowane formy były odpowiednie - stosowne do funkcji, estetyczne i gustowne. Równocześnie pozwalają sobie na eksperymenty z kształtami i tworzywami. Efekt - duża różnorodność, która nareszcie daje odbiorcy możliwość wyboru.

Etykiety: , , , , , ,