# WHAT'S UP! 21-22/01/17




Zapraszam na pierwszy w tym roku #What’s Up! czyli zestaw propozycji na zbliżający się weekend. Dziś wszystkie wydarzenia są ze sobą połączone. Dwie wystawy (o sztuce uwikłanej w politykę oraz awangardowych ruchach rodzących się na początku XX w.) stanowią świetne wprowadzenie do propozycji trzeciej – filmu Powidoki opowiadającego historię o jednej z najważniejszych postaci związanych z polską sztuką nowoczesną.



 1.       PARYŻ / Centre Pompidou / wystawa / bilet 11 - 14 €

POLITIQUES DE L'ART
29/09/2016 - 03/04/2017

Coś dla miłośników sztuki. Czy sztuka może być narzędziem propagandy, stać się ważnym instrumentem w rękach władzy i przyczynić się do zmiany porządku panującego na świecie? Takie pytania stawiają twórcy wystawy Politiques de l'art organizowanej w paryskim Centrum Pompidou. Na ekspozycji zebrano prace powstające między rokiem 1910 a końcem lat 60-tych – dzieła przedstawiające różne podejście do zadanego przez kuratorów tematu. Od utopijnej sztuki i architektury inspirowanej hasłami Rewolucji Październikowej przez francuskie przykłady z końca lat 20-tych, kończąc na politycznie zaangażowanych pracach z połowy XX w.



2.       ŁÓDŹ / Muzeum Sztuki ms2/ wystawa / bilet 5 – 10 zł

ATLAS NOWOCZESNOŚCI

od 24/01/2016

Coś dla miłośników sztuki. Opowieść o nowoczesności – tak w kilku słowach można opisać ekspozycję przygotowaną przez łódzki Muzeum Sztuki ms2. Nie jest to chronologiczne przejście przez kolejne nurty, ale wystawa zwracająca uwagę na najważniejsze zjawiska, które zaistniały w ostatnich dekadach. Wśród nich: emancypacja, industrializacja, eksperyment czy rewolucja. Ilustracją do tych haseł są dzieła pochodzące z różnych okresów, reprezentujące rozmaite estetyki – m.in. prace Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro, Josepha Beuysa, Aliny Szapocznikowej czy Zbigniewa Libery. Warto pamiętać, że zgromadzone w Łodzi obrazy i rzeźby stanowią największą i najstarszą muzealną kolekcję sztuki nowoczesnej istniejącej w tej części Europy.


  
3.     ANDRZEJ WAJDA / kino / film / bilet od ok. 20 zł

POWIDOKI

premiera: 12/01/2017 

Pozycja obowiązkowa miłośników sztuki. Do naszych kin trafił właśnie film inspirowany biografią Władysława Strzemińskiego – wybitnego malarza, twórcy teorii unizmu, współzałożyciel takich awangardowych grup jak: Blok, Praesens i a.r., wykładowcy łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych oraz autora książki „Teoria Widzenia”. To właśnie Strzemiński wraz z żoną - rzeźbiarką Katarzyną Kobro byli jednymi z animatorów i współtwórców Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej – dostępnej dziś w łódzkim muzeum. W filmie przedstawiono ostatnie lata życia niepokornego artysty, który do końca, nawet w trudnych czasach stalinizmu pozostał wierny swojej sztuce.  

Etykiety: , , , , , , , , ,