10. Gdynia Design Days




Gdynia Design Days - jeden z największych festiwali w Polsce poświęconych sztuce użytkowej. To cel obierany przez wielu wielbicieli tej dziedziny. Nic dziwnego, wakacje, plaża i dobre wzornictwo stanowią połączenie niemal idealne, nawet gdy pogoda nie za bardzo dopisuje.  Wydarzenie organizowane jest już od dekady, właśnie trwa jego jubileuszowa edycja. Hasło przewodnie: Sztorm. Dlaczego? Bo kojarzy się z nadmorskim krajobrazem?, nie tylko. Burza niesie ze sobą wiele emocji. Zanim nadejdzie czujemy niepokój, strach i niszczycielską siłę w czasie jej trwania i oczyszczenie gdy mija. Coś znika, coś się pojawia, świat staje się nowy. A festiwal, podobnie jak sztorm, ma budzić kreatywny niepokój i generować zmiany, być początkiem dla kolejnych działań.

10 edycja, 10 festiwalowych dni. Chciałam wybrać 10 wydarzeń, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Nie udało się. Dawno nie widziałam tak ciekawego i bogatego programu, aż ciężko ograniczyć się do tak małej liczby. Dzieje się dużo, jest różnorodnie. Często pojawiające się hasła to: Bałtyk, rzemiosło, ekologia, współpraca, innowacyjne pomysły, rozwiązywanie problemów. Twórcy proponują by śmiało wkroczyć w przyszłość, ale także wsłuchać się  w historię wzornictwa, spojrzeć na prace polskich i zagranicznych projektantów.
Więc do dzieła! Przedstawiam 10 wystaw, obok których ja nie przeszłabym obojętnie i tyle samo wydarzeń towarzyszących, przygotowanych na finałowy weekend. Warto się pośpieszyć, bo Gdynia Design Days trwa tylko do niedzieli.



Wystawa Główna | Miasto na fali

Czyli o problemach otaczającej nas przestrzeni. Organizatorzy festiwalu co roku dużą uwagę poświęcają zagadnieniom związanym z miastem. Podobnie jest podczas tej edycji. W dzisiejszych galopujących czasach obraz miast i sposób życia ich mieszkańców zmieniają się bardzo dynamicznie. Pojawiają się nowe potrzeby, ale także problemy (zagęszczenie ruchu ulicznego, zanieczyszczenie powietrza, zbyt mała ilość zieleni miejskiej czy nadwyżka odpadów). Są też pomysły jak sobie z nimi radzić. Te najciekawsze rozwiązania, często będące efektem współpracy różnych środowisk, można oglądać na tegorocznej wystawie głównej.



Let’s talk about garbage

Czyli czy góra śmieci w końcu nas zasypie? Problem nadprodukcji odpadów to poważna sprawa. Zainteresowani ekologią oraz etyką procesów produkcyjnych kuratorzy wystawy – Hugon Kowalski i Marcin Szczelina, pragną przyjrzeć się bliżej rosnącym w zatrważającym tempie wysypiskom śmieci. Przedstawiają różne aspekty tego zagadnienia i pomysły radzenia sobie z tą trudna sytuacją.
Po premierze na zeszłorocznym Biennale Architektury w Wenecji ekspozycja zawędrowała do Gdyni.



rECOnsider Design | EcoDesign Circle Project

Czyli o potrzebie ochrony środowiska. Prezentowane na wystawie eko-projekty pochodzą z Niemiec, Szwecji, Litwy, Estonii, Finlandii oraz Polski - państw europejskich skupionych wokół Morza Bałtyckiego. Przede wszystkim maja zachęcić do zmiany codziennych nawyków wpływających na jakość środowiska naturalnego. To także próba pokazania potencjału innowacyjności wykorzystywanego w projektowaniu zrównoważonym.



Roundabout Baltic

Czyli o lokalnych inspiracjach. To kolejna międzynarodowa wystawa wzornictwa - opowieść tworzona przez projektantów z regionu nadbałtyckiego. Ich realizacje łączy kilka elementów. Sięgają po podobne materiały, metody wytwarzania, czerpią ze wspólnych inspiracji. Ekspozycja przemierzająca całą Europę, teraz trafiła do Muzeum Miasta Gdynia.



MANUBA Rzemiosło Odzyskane

Czyli o wzorowej współpracy. Kolejna edycja festiwalu to także kolejna odsłona projektu MANUBA. Zaprezentowana wystawa, to owoc współpracy i wymiany doświadczeń między projektantami, a rzemieślnikami. Połączenie tradycyjnych, często odchodzących w niepamięci technik z nowymi pomysłami. Powstałe przedmioty można nie tylko oglądać, ale także kupić i to już podczas tej edycji Gdynia Design Days.



Peconheiros - projekt w Amazonii

Czyli spojrzenie na projektowanie z innej perspektywy. Czy mieszkańcy Amazonii potrzebują dobrego designu? Z pewnością tak. W świecie, w którym żyje się blisko natury nie wymagane są spektakularne form, ale proste rozwiązania ułatwiające realizowanie codziennych zadań. Wystawa to efekt współpracy Fundacji The Spirit of Polana z lokalna społecznością. Cenna wymiana doświadczeń, przede wszystkim dla europejskich projektantów.



P_ex: Interactive

Czyli o multisensorycznym poznaniu. Sztukę można nie tylko oglądać, obcując z nią warto uruchomić też inne zmysły. Tą wystawę plakatu zamieniono w interaktywna grę i zachęcono odwiedzających by do jej poznawania wykorzystali także dotyk, słuch czy węch.



Niderlandzka rewolucja

Czyli rzut oka na historię. Ruch De Stijl obchodzi w tym roku 100 lecie swojego istnienia. Na przełomie lat 20. i 30. awangardowe formy wychodzące spod rąk holenderskich projektantów zarezerwowane były dla wąskiego grona odbiorców. Z czasem meble i sprzęty tworzone w tym stylu zaczęły gościć w coraz większej liczbie domów. Zachwycają również dziś.



infuture food lab

Czyli co nas czeka? Jak będzie wyglądało jedzenie przyszłości? Ta ekspozycja to multimedialne laboratorium. Wystawa jest efektem interdyscyplinarnej współpracy ośrodków naukowo – badawczych z biznesem. Projekty zrealizowali studenci ASP, a zostały one poprzedzone pracami badawczymi z zakresu prognozowania trendów: żywieniowych, kulturowych społecznych i środowiskowych.



School of Form - Graduation 3

Czyli kilka kreatywnych pomysłów. School of Form to jedna z ciekawszych propozycji dla przyszłych projektantów. Spod swoich skrzydeł wypuściła właśnie kolejny rocznik absolwentów. Młodzi twórcy mają mnóstwo świeżych pomysłów. Uważnie obserwują zmieniający się świat, dostrzegają pojawiające się problemy, śmiało wkraczają w nowe obszary, wyznaczają kierunki. Warto przyjrzeć się jakie rozwiązania proponują. Ekspozycje podzielono na 4 bloki – obyczaje, zdrowie, społeczeństwo, technologie.



I propozycja last minute, czyli co warto wybrać w ostatni weekend Gdynia Design Days.

Design językiem Biznesu / 7 lipca - 8 lipca
2 dni, 20 prelegentów z Polski i zagranicy, wykłady, spotkania, warsztaty, czyli jak połączyć biznes i wzornictwo.

O relacjach między przedmiotami / 7 lipca, 18:00
Spotkania zainspirowane naturą Bałtyku, czyli wykład Agnieszki Jacobson-Cieleckiej.

#projektmarket  /  7 - 9 lipca, 10:00-20:00 
Targi wzornictwa, czyli doskonała okazja nie tylko do zakupów ale także bezpośredniego kontaktu z projektantami.

Upcycling, czyli nowe życie starych rzeczy / 8-9 lipca, 10:00-17:00
Alternatywa dla Fast fashion, czyli otwarta pracownia krawiecka.

Design Safari  8 lipca, 10:00-15:00
Doświadczanie niecodziennych rozwiązań biznesowych tworzonych w oparciu o design, czyli warsztaty w terenie połączone z wycieczką poznawczą.

Idź na żywioł - narratologia dla zawodów kreatywnych /8 lipca, 10:30-14:00
Jak opowiedzieć o swoim projekcie czyli warsztaty dla profesjonalistów.

Sztorm dla kreatywnych myśli / 8 lipca, 12:30-16:30
Jak będzie wyglądała przyszłość, czyli warsztaty z badaczem trendów.

Oprowadzanie kuratorskie - Miasto na fali / 8 lipca, 14:00-15:00
Czy nowe rozwiązania i wysiłek projektantów oraz mieszkańców miast stworzą szansę na to, aby nasze metropolie były znowu na fali? O tym opowie Agata Bisping.

Niderlandzkie wzornictwo powojenne  / 8 lipca, 16:00-16:45
Twórcze rozwinięcie idei ruchu De Stijl, czyli wykład który przybliży dokonania projektantów tworzących kilka dekad temu.

Jak pracuje się w najlepszym biurze na świecie? / 8 lipca, 18:00-18:45
O projektowaniu przestrzeni do pracy, czyli spotkanie z architektami z biura mode:lina.


Cały program Gdynia Design Days 2017 na stronie festiwalu

Etykiety: , , , , ,