ARCHI FESTIWALE



Targi, konferencje, wystawy,… tak zapowiada się tegoroczna jesień. Będzie bardzo architektoniczna. Temat przewodni przestrzeń publiczna - większość wydarzeń skupia się na prezentowaniu i poszukiwaniu tych najbardziej wartościowych rozwiązań.  


1. OSKAR I ZOFIA HANSENOWIE FORMA OTWARTA
15/09 – 29/10/2017 / Warszawa

Czym jest teoria Formy Otwartej? To idea, nad którą większość swojego zawodowego życia pracowała para architektów: Oskar i Zofia Hansenowie. Jej główne założenie – kreowanie przestrzeni, które będą ramą, tłem do działań dla przyszłych użytkowników. Tą myśl można odnaleźć w projektach pawilonów wystawienniczych, osiedli czy nawet w koncepcjach całych miast, które miały przebiegać liniowo, w kilku pasach od północy do południa Polski. Różne obszary i skale twórczej działalności Hansenów znajdziemy na ekspozycji pokazywanej w Muzeum nad Wisłą. Wystawa jest zwieńczeniem kilkuletnich badań dotyczących dorobku małżeństwa architektów. Pokazywana była już w
Barcelonie, Porto i New Haven, teraz przybyła do Warszawy.

https://artmuseum.pl/pl/wystawy/oskar-i-zofia-hansenowie-forma-otwarta



2. WARSZAWA W BUDOWIE 
16/09 – 26/11/2017 / Warszawa

Jak w najbliższej przyszłości będzie wyglądał Plac Defilad?... n
ajwiększa i wciąż niezagospodarowana przestrzeń w centrum stolicy. Przez lata zrodziło się wiele projektów i pomysłów na jej zagospodarowanie. Podczas tegorocznej edycji festiwalu Warszawa w Budowie zaprezentowane zostaną kolejne, historyczne już koncepcje, ale także nowe analizy lokalnych uwarunkowań i dobre współczesne wzorce, które maja pomóc nakreślić ostateczne rozwiązania. To również okazja do bliższego przyjrzenia się instytucjom takim jak Pałac Kultury i Nauki, Teatr Dramatyczny czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które znajdą się w najbliższym otoczeniu na nowo zaprojektowanego placu.

https://wwb9.artmuseum.pl/pl



3. BAZARCH 2017 
21/10/2017 / Wrocław

Jaką lekturę wybrać na długie jesienne wieczory? Jeśli interesuje nas architektura, zagadnienia związane z miastem i przestrzenią warto wybrać się do Wrocławia. W tym roku to tu, w Muzeum Architektury organizowane są targi książki Bazarch. W ofercie nowości i prawdziwe perełki m.in. takich wydawnictw jak
Blue Bird, Autoportret, RZUT, Claroscuro Publishing House, Salix Alba. Książki, czasopisma i inne archidobra.

http://ma.wroc.pl/pl/artykul/bazarch-2017/



4. MIĘDZYNARODOWE BIENNALE ARCHITEKTURY KRAKÓW 2017
12/10 – 12/11/2017 / Kraków

Czym jest
Placemaking?
To koncepcja kształtowania przestrzeni publicznej rozgrywająca się na wielu poziomach. Ma wykorzystywać potencjał lokalnej społeczności, wpływać na tworzenie więzi sąsiedzkich i przyjaznych, sprzyjających wypoczynkowi miejsc. Idea zrodziła się w latach 70., kiedy amerykański urbanista i dziennikarz William H. Whyte podjął badania nad zachowaniami ludzi i dynamiką miasta. Ich wyniki zebrał w opracowaniu pod tytułem „Street Life Project”, a zaprezentowane analizy stały się inspiracją do powstania ruchu Placemaking. Podobne idee towarzyszą twórcom tej edycji MBA KRK, którzy również chcą zachęcić do tworzenia wartościowych przestrzeni publicznych. Temat przewodni to „Podwórze – pole wyobraźni”, w programie wiele wystaw, a także wystąpienia i wykłady ekspertów. Kulminacja działań nastąpiła w połowie października, ale większość ekspozycji dostępna będzie dla zwiedzających jeszcze przez kilka następnych tygodni.
http://mba2017.sarp.krakow.pl/pl/mbakrk2017/



5. DOLNOŚLĄSKII FESTIWAL ARCHITEKTURY DoFA 2017
20 – 27/10/2017 / Wrocław

Jak za pomocą zieleni kształtować otaczająca nas przestrzeń? Opcji jest wiele, a w ten proces może zaangażować się każdy, nawet zwykły mieszkaniec miasta, wykorzystując do tego własny balkon czy przydomowy ogród. Więcej, rozwiązań i pomysłów zostanie zaprezentowana podczas
7. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury. W tym roku odbywa się on pod hasłem przewodnim “MIASTO W ZIELENI”, a w programie znajdą się: seminarium, debata publiczna, wykłady światowych architektów, wystawy, wycieczki, projekcje filmowe oraz działania w przestrzeni miejskiej.

http://www.wroclaw.sarp.org.pl/pl/dofa/




6. DO ZOBACZENIA ZA ROK W ZODIAKU 
26 – 28/10/2017 / Warszawa

Jak w nowej odsłonie zafunkcjonuje modernistyczny budynek? Przekonamy się dokładnie za rok. Jesienią 2018 otwarty zostanie Warszawski Pawilon Architektury mieszczący się w Pawilonie ZODIAK przy Pasażu Wiecha. Będzie to przestrzeń wystaw, spotkań, wymiany myśli. I chociaż w obiekcie trwają nadal intensywne prace, już dziś jego opiekunowie oferuje bogaty program wydarzeń przygotowujących do wielkiego otwarcia: działania artystyczne w przestrzeni miejskiej (czyli taneczny performance w duchu Bauhausu wykonany wokół powstającej siedziby) oraz edukacyjne warsztaty architektoniczne i debaty ekspertów związane z tematyką pawilonów.

http://pawilonzodiak.pl/



7. WARSZAWĘ WIDZĘ, PODWÓJNIE
28/10 – 09/12/2017 / Warszawa

Jak przez lata zmieniał się obraz Stolicy? Architektura, ludzie, tempo rozwoju miasta. Czy współczesna Warszawa przypomina jeszcze tę sprzed poł wieku? Żeby się o tym przekonać warto odwiedzić kino. Na srebrnym ekranie nasza Stolica gościła niezwykle często i była wdzięcznym tłem dla wielu filmowych historii. Dziś najciekawsze produkcje jakie powstawały przez dekady można oglądać w sali kinowej Muzeum Warszawy. W programie, przygotowanym we współpracy z Fundacją BETON: „Niewinni Czarodzieje” Andrzeja Wajdy, „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej oraz „Gra” Jerzego Kawalerowicza. Najbliższy, już czwarty seans z tego cyklu w tę sobotę o 17. 

https://muzeumwarszawy.pl/rusza-kino-w-muzeum-warszawy-sprawdz-repertuar/




8. O ARCHITEKTURZE WARSZAWY
od 31/10/2017 / Warszawa

Co wiemy o architekturze współczesnej Warszawy? Zdobyte informacje zawsze warto poszerzać i uzupełniać. Idealna okazja, to cykl rozpoczynających się właśnie wykładów organizowanych w Otwartej Pracowni Jazdów. Na najbliższe spotkanie zaproszono Natalię Paszkowską z pracowni WWAA, która opowie o pracy nad projektem Służewskiego Domu Kultury.

https://www.facebook.com/events/132809714041634/



9. ELEMENT URBAN TALKS
01 – 03/12/2017 / Kraków

C
zy za kilka, kilkanaście lat miasta będą wyglądały tak samo jak dziś? Jak nowe technologie wpłyną na obraz naszych przyszłych domów, czym będziemy się poruszać? Z jakich wzorców czerpać, by tworzyć przyjazne do życia  przestrzenie? To tylko niektóre zagadnienia, jakie zostaną poruszone podczas Element Urban Talks – wydarzenia poświęconego krajobrazowi, architekturze i wzornictwu. Odpowiedzi na zadane pytania będą udzielali znakomici goście, m.in: ekspert d.s trendów Zuzanna Skalska, Chief Design Officer miasta Helsinki Dr Anne Strenos, czy współzałożyciel laboratorium badawczego Space10 Simon Caspersen. W programie poza wystąpieniami prelegentów, warsztaty, projekcje filmowe i spacery architektoniczne, a także sesje networkingowe Speed Talks. Kilkunastominutowe spotkania i rozmowy pozwalają poznać wiele interesujących osób z branży.

https://www.elementtalks.com/pl/urban2017/

Etykiety: , , , , , , , , , ,