środa, 6 listopada 2013

5 in 1 PAŹDZIERNIKOWE INSPIRACJEE L E M E N T A R Z    D E S I G N U
„... 100 rzeczy obejrzycie w tym elementarzu, tysięcy pozostałych szukajcie wokół siebie...”
Ta książka – powstała z inicjatywy Łódź Design Festival - wpadła w moje ręce już w maju podczas Kids Design (targów zabawek organizowanych przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego) i powędrowała na półkę. Dopiero niedawno została wyjęta spośród tomów czekających na przeczytanie i cieszy oko przy każdym otwarciu. To bardzo starannie wydany album, w którym dwudziestu pięciu wybitnych ilustratorów przygotowało graficzne opracowanie dla 100 zaprezentowanych tu przedmiotów. Rzeczy, którymi otaczamy się na co dzień oraz najlepsze projekty z dziedziny wzornictwa pięknie zilustrowano i opatrzono komentarzem. To propozycja dla wszystkich: dzieci, rodziców oraz wielbicieli designu i grafiki.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.549074051779534.1073741831.133798956640381&type=1
F U T U    P a p e r
Głównym tematem październikowego FUTU jest dom nowoczesny. W tym wydaniu gazety znajdziemy artykuły poświęcone: budynkom pasywnym, architekturze mobilnej oraz inteligentnemu budownictwu. Zapraszam do lektury wszystkich, którzy zastanawia się - czy lodówki robiące samodzielnie listę zakupów i domy, które możemy zabrać w każde miejsce jakie się udamy – to gadżety z filmów science fiction czy technologia dostępna już dziś.
Tym, którzy chcą wiedzieć co dzieje się w europejskim wzornictwie polecam relacje z targów i festiwali designu (Helsinki, Paryż, Londyn). Warto również przeczytać jak obecnie wygląda polska moda, jakie nurty możemy wyodrębnić i co oferują marki znajdujące się na rynku. W gazecie znajdziemy także miejsca i wydarzenia wartymi odwiedzenia, nowości książkowe, muzyczne i filmowe oraz wiele artykułów z takich dziedzin jak: design, biznes, life style czy kultura.

 http://www.futu.pl/futu,p,1833.htmlH A L A    O D L O T Ó W
Jeden z październikowych odcinków programu Hala Odlotów, pt. „Jak mieszkać?” poświęcony został polskiemu wzornictwu i poruszał wiele ciekawych zagadnień: co to jest design, jaka jest jego definicja, jaki mamy gust i co proponują nam rodzimi projektanci. Wśród zaproszonych gości znaleźli się min: redaktor naczelna Design Alive - Ewa Trzcionka, projektant - Tomasz Rygalik, twórca School of Form – Piotr Voelkel, historyk architektury - Piotr Korduba. Do jakich doszli wniosków? Nasze wzornictwo coraz częściej zostaje doceniane na świecie. Gust Polaków cały czas ewoluuje, ale nadal duża część nas nie wie kogo słuchać, nie mamy dobrych wzorców, a otaczające nas produkty często powstają bez ingerencji projektantów. Mam nadzieję, że dobry design będzie dostępny dla każdego, a tym czasem zapraszam do obejrzenia całej rozmowy.

 http://vod.tvp.pl/audycje/kultura/hala-odlotow/wideo/jak-mieszkac/12602600Ł Ó D Ź   D E S I G N   F E S T I V A L
Największe wydarzenie w Polsce poświęcone wzornictwu - ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL - rozwija się z roku, na rok i przy każdej edycji ma nam do zaproponowania coraz więcej. Tym razem organizatorzy również nie zawiedli. Polecam absolutnie każdemu, a zwłaszcza osobom które chcą wiedzieć co dzieje się w polskim designie. Ta edycja (17-27/10/13) zorganizowana pod hasłem „It’ s all about humanity” przeszła już do historii (zapraszam do czytania relacji), ale w październiku 2014 odbędzie się kolejna, już 8 odsłona.

 http://lodzdesign.com/Ć M I E L Ó W   D E S I G N   S T U D I O
Z Łodzi wrócił ze mną kubek promujący Design Festival. To chyba jeden z pierwszych przedmiot zaprojektowany przez Ćmielów Design Studio (działa od stycznia tego roku pod kierownictwem Marka Cecuły), który trafił do sprzedaży. Mam nadzieje, że już niedługo będzie można kupić inne projekty tego studia bo zapowiadają się naprawdę ciekawie.

 http://cmielowdesignstudio.wordpress.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz