czwartek, 9 października 2014

ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2013   ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2013


3,2,1... odliczanie rozpoczęte. 9 października startuje kolejna edycja ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL. To największe i najważniejsze wydarzenie poświęcone polskiemu wzornictwu. Za kilka godzin będziemy mogli cieszyć się wystawami, warsztatami, spotkaniami... (atrakcje i inspiracje  gwarantowane). W oczekiwaniu na ósmą odsłonę festiwalu warto przypomnieć sobie co działo się w zeszłam roku (to poniżej) i podczas wcześniejszych edycji (zapraszam tutaj).

To co na festiwalu najciekawsze i najbardziej oczekiwane, to przede wszystkim wystawy główne, w większości przygotowywane specjalnie na to wydarzenie. W ubiegłym roku odbywały się pod hasłem: It’s all about humanity, a ekspozycje podzielono na 3 bloki tematyczne: Empatia, Spożywanie i Zamieszkiwanie. Chociaż prezentowane przedmioty były bardzo różnorodne, a poruszane zagadnienia skupione wokół wielu problemów, to znalazłam dla nich wspólny mianownik. Dla mnie symbolem zeszłorocznego festiwalu stał się STÓŁ i wszystko co z nim się kojarzy, znajduje na i wokół.

Stół łączy nie tylko ludzi (przy wspólnej pracy, obradach, jedzeniu, biesiadowaniu), ale także wiele wątków zeszłorocznej edycji. Zapraszam na subiektywną podróż przez ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2013 „stołowym” szlakiem, w drogę!Blok pierwszy EMPATIA.

Zacznijmy od wystawy „Drzewo” (kurator: Jarosław Hulbój), która przedstawiała dwa procesy: destrukcję i przemianę. Na ekspozycji pokazano samoistnie procesy zachodzące w środowisku leśnym (zdjęcia), druga część prezentowała jak drewno w wyniku działań człowieka zamienia się w przedmiot (eksponaty). W projekcie wzięły udział m.in. pracownie: Beton (Marta Rowińska, Lech Rowiński), Kompott (Maja Ganszyniec, Krystian Kowalski), Wzorowo (Przemysław Wańczyk) a ich partnerem był Tatrzański Park Narodowy.

                                                                           ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL / DRZEWO


„DEEP NEED/empatia i projektowanie”, to główna wystawa tego bloku przygotowana przez Magdę Kochanowską i Agę Szóstek. Mogliśmy zobaczyć przedmioty, których autorzy wsłuchują się i odpowiadają na specyficzne potrzeby innych, tworząc dopracowaną formą i przemyślną funkcję, wpływają na jakość życia odbiorców. Pozostańmy w leśnym klimacie. Jednym z projektów była ławka idealna na biwak w lesie, która może stać się naszym schronieniem gdy się w nim zgubimy i pomóc spokojnie przetrwać noc.


  ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL / WSPÓŁCZESNE IMPROWIZACJE


Z kolei „Współczesne improwizacje” skupiały się na procesie powstawania przedmiotów, przybliżając pracę projektantów i funkcjonowanie warsztatów rzemieślniczych. Mogliśmy prześledzić tu cały proces twórczy, drogę dochodzenia do ostatecznej formy, obejrzeć zdjęcia, szkice i prototypy oraz przekonać się czy końcowy produkt to efekt improwizacji, czy przemyślanych działań.

Jednym z elementów wystawy było  krzesło  DIAGO (pochodzące z pracowni TABANDA) inspirowane japońskim orgiami i idealnymi szlifami na diamentach. Powstało z połączenia 2 mm aluminiowej blachy i sklejki, przy zastosowaniu najnowszych technologii, ale  wszystkie prace wykończeniowe wykonano już ręcznie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz