sobota, 7 grudnia 2013

Paris Design Week 2013


 Paris Design Week 2013


Idea design week jest naprawdę świetna, sztuka użytkowa dostępna dla zwykłych ludzi, każdy może wejść popatrzeć, zainspirować się, czy po prostu sprawdzić, co teraz jest w modzie. Organizowane są wystawy, spotkania, warsztaty, otwierają się galerie, showroomy i atelier projektantów.


A teraz przejdźmy do praktyki i zobaczmy jak wyglądała trzecia odsłona Paris Design Week organizowana między 9 a 15 września 2013 r. Na początek duży minus za oznakowanie festiwalu. Jedynie cała główna ulica Paryża: Champs - Élysées obklejona została chorągiewkami w czaro-żółtych barwach (kolorach tegorocznej edycji), ale tu odbyło się tylko kilka wydarzeń. Większość miejsc współpracujących z tygodniem designu rozrzucona jest po całym mieście, w jego zakamarkach, na małych uliczkach i naprawdę ciężko się zorientować po małej naklejce na szybie gdzie znajduje się obiekt naszych poszukiwań (w tamtym roku organizatorzy poradzili sobie znacznie lepiej - ustawione przed drzwiami banery widoczne już z dużej odległości: upewniały wszystkich poszukiwaczy designu, że dobrze trafili i reklamowały wydarzenie wśród tych, którzy tędy akurat przechodzili). No nic w tym roku uważnie się rozglądamy,w poszukiwaniu naszego celu.


 Paris Design Week 2013A co mogliśmy zobaczyć?

Całość podzielona została na kilka tematycznych ścieżek, prezentujących różne odsłony wzornictwa oraz jego połączenie z innymi dziedzinami sztuki i życia. Do wyboru trasy: Art & Design, Design & Architecture, Design Iconique, Digital Design, Design in France, Food & Design, Mobility.


Większość punktów na festiwalowej mapie, to sklepy czy showroomy prezentujące ciekawe, nowoczesne elementy wyposażenia wnętrz, ale dostępne także przez pozostałą część roku, a innowacją jest często jedynie wyłożenie ulotek z logo festiwalu. Mam wrażenie, że wystawy zorganizowanych specjalnie na tę okazję pod względem ilości i jakości niestety nie dorównywała zeszłorocznej edycji. Jednak zawsze znajdzie się coś, co warto odwiedzić. Oto subiektywny wybór trzech najciekawszych punktów.


 Paris Design Week 2013
Jednym z takich miejsce jest strefa off (mieszcząca się w Les Docks – Cité de la Mode et du Design), gdzie prezentują się młodzi, zdolni artyści. Nowoczesna przestrzeń, surowe wnętrza, idealne dla świeżych i kreatywnych, a czasem nawet awangardowych pomysłów ludzi z całego świata. W ty roku także  z polskim akcentem (relacja ze strefy off!).
Pod znajdującą się w Luwrze odwróconą piramidą zorganizowano wystawę Francuskiej Federacji Designu. Przybrała ona formę twórczych zawodów, na przygotowanym ringu pokazywano projekty podzielonych na dwie grupy designerów. Prezentowano wyroby z białego drewna kontra te z czarnego. Kto został zwycięzcą w tym boju? To mógł ocenić sobie indywidualnie każdy zwiedzający.     Paris Design Week 2013


Jena Nouvel - francuski architekt i projektant podczas tygodnia designu 
prezentowała swoje pomysły, zarówno najnowsze, jak i te sprzed kilkunastu lat. We wszystkich widać fascynację ruchem i możliwością przekształcania projektowanych form. Jednym z prezentowanych eksponatów była lampa inspirowana obiektywem fotograficznym, którą da się modyfikować na wiele sposobów.


To dopiero początki tego festiwalu, mam nadzieję, że będzie się on rozwijał i z roku na rok stawał się coraz lepszy. Organizatorzy poprzedniej edycji postawili poprzeczkę bardzo wysoko i może dlatego tegoroczna odsłona nie do końca spełniała moje oczekiwania. Jednak chętnie odwiedzę paryski festiwal za rok, w poszukiwaniu nowych inspiracji, do czego gorąco wszystkich zachęcam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz