piątek, 21 marca 2014

5 in 1 - inspiracje luty 2014

     Oto pięć rzeczy, które w zeszłym miesiącu zrobiły na mnie największe wrażenie, zapraszam na inspiracje lutego 2014....P a n   k a l e n d a r z

Na początek przedmiot, który organizuje mój czas i sprawia, że pamiętam 

o wszystkim – wyjątkowy (pan)kalendarz, który zaprojektowali wspólnie: Ola Dębniak, Paulina Rek-Gromulska (Cuda Wianki Studio) oraz Joanna Walczykowska i Mateusz Kowalski (Oku miłe). Po za tym, że pozwala nad wszystkim zapanować, inspiruje mnie do nowych, kreatywnych działań. Każdy miesiąc ma swój indywidualnym stylu, niepowtarzalną grafikę i układ. Pełne niespodzianek wnętrze zostało opakowane w równie ciekawą okładkę (mamy aż 4 wersje do wyboru). 


Do tego to rzecz wielozadaniowa, jak sugerują projektanci można z nim robić co się zechce: gnieść go, składać w pół, wyrywać kartki, nie oszczędzać i zawsze nosić przy sobie.

http://pankalendarz.com.pl/R o s e a u x


Czy ktoś pamięta piosenkę „I need a dolar”, która przed kilkoma ‘sezonami’ królowała na listach przebojów? Jej autor Aloe Blacc jakiś czas temu (a dokładnie pod koniec 2012 roku) wystąpił gościnnie na debiutanckiej płycie francuskiej grupy Roseaux. Wręcz hipnotyzująca piosenka "More than material" i cudowna grafika na okładce (która mogłaby posłużyć za inspirację do wiosennej kolekcji ubrań od Celine) oczarowały mnie do tego stopnia, że musiałam ją mieć na swojej półce. Album jest pięknie i starannie wydany, niestety niedostępny w Polsce. 
Jego zdobycie zajęło mi trochę czasu. Teraz nareszcie mogę delektować się utworami z płyty „Roseaux”, często sięgam też do piosenek z poprzedniej - „Good Things” (jedna z moich ulubionych) i cierpliwie czekam na nowy, trzeci, solowy album - „Lift Your Spirit” (który ma się ukazać pod koniec marca).

http://www.youtube.com/watch?v=s_YWte3Fk6U
https://www.facebook.com/roseauxmusic           
                                                                                                             
I d a

„Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, był to pierwszy film na jaki udało mi się w tym roku wybrać do kina. Polska premiera odbyła się już pod koniec października, ale ja zdecydowałam się obejrzeć go dopiero na początku lutego, żałuję, że tak długo zwlekałam. Ten seans to było świetne rozpoczęcie mojego filmowego roku.

Historia rozgrywa się w Polsce w latach 60-tych. Jej bohaterkami są dwie kobiety, które różni prawie wszystko. Przygotowująca się do złożenia ślubów zakonnych Ida poznaje swoją ciotkę - Wandę, która zakończyła niedawno prawniczą karierę w stalinowskim systemie. Losy bohaterek nagle splatają się 
i obie panie ruszają w podróż, która ma przynieść odpowiedzi na nurtujące je pytania. To trudna, ale opowiedziana w subtelny sposób historia. Nie chcę 
jednak skupiać się na fabule czy grze aktorskiej.

Najbardziej urzekła mnie wizualna strona filmu. Monochromatyczne, minimalistyczne kadry ukazują piękno krajobrazu, odpowiednio dobraną scenografię. Czuje się tu przestrzeń i oddech, czego brakuje w obecnym naszpikowanym efektami specjalnymi kinie. Piękne zdjęcia dopełnia wyjątkowa muzyka. Wszystko to tworzy niesamowitą kompozycję i bardzo zgraną całość, jest świetnym tłem dla opowiadanej historii.

http://www.filmweb.pl/film/Ida-2013-546529/descs#K o n c e r t y

Tradycyjnie w każdą niedzielę, na antenie Trójki można posłuchać granej 
na żywo, w Studiu Polskiego Radia, muzyki. Na przełomie 2013 i 2014 roku zostały wyemitowane 3 wyjątkowe koncerty. Pod koniec listopada z piosenkami ze swojej nowej płyty "Remembering Nina & Abbey" wystąpiła Aga Zaryan, w grudniu zaśpiewała Monika Borzym (która wydała ostatnio album „My place”). Na początku lutego w radiowym studiu wystąpił Antony Strong - nowe odkrycie brytyjskiej sceny. Wszystkie koncerty zostały utrzymane w jazzowym klimacie, nie brakowało klasycznych, dobrze znanych utwory, pojawiło się też kilka nowych kompozycji. Jeśli macie ochotę na dobrą muzykę zajrzyjcie do Internetu. Nagrania można odsłuchać i obejrzeć na stronie radia.

http://www.polskieradio.pl/9,Trojka/200,Koncerty-w-Trojce


E L L E   D E C O R A T I O N ( l u t y / m a r z e c )

Pierwsze tegoroczne wydanie Elle Decoration pełne jest inspiracji (o czym może świadczyć ilość poprzyklejanych karteczek – widocznych na zdjęciach, którymi oznaczyłam najciekawsze strony). Znajdziemy tu kolejną część Leksykonu polskiego designu – zestawienie najciekawszych postaci tworzących w XX 
i XXI w. (takich informacji próżno szukać w książkach). Opisane zostały także najciekawsze miejsca w Kopenhadze, klasyki znajdujące się w muzeum i sklepie Vitra, wzornicze nowości oraz kilka naprawdę ciekawych, inspirujących wnętrz.

https://pl-pl.facebook.com/elledecorationpolska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz