czwartek, 19 czerwca 2014

5 in 1 - inspiracje maj 2014Inspiracje maj 2014: aż 3 filmy i coś do poczytania, zapraszam

D O M   J A K O   F O R M A   O T W A R T A

SZUMIN HANSENÓW

"Wędrówka po tym domu to podróż między widokami.
Architektura ma być tłem dla człowieka, ramą
dla zdarzeń. Tak chcieli i tak jest."

Ten cytat zamieszczony na okładce jest esencją tego co możemy znaleźć w książce. Opowiada ona o idei formy otwartej, na której opierało się większość projektów sporządzonych przez parę architektów – Zofię i Oskara Hansenów. Architektura jako tło do działań człowieka, przestrzeń którą swobodnie można przekształcać i dostosowywać do zmieniających się potrzeb – te założenia najpełniej udało im się zrealizować we własnym domu powstającym od 1968 na malowniczym Mazowszu, w Szuminie. Książka skupia się właśnie na tym obiekcie (ale wspomina również o innych projektach). Każdy zakątek domu został uwieczniony na ponad 100 fotografiach Jana Smagi, autorami tekstów są Filip Springer oraz Aleksandra Kędziorek. Jest to wydanie dwujęzyczne (polsko - angielskie) więc może się świetnie sprawdzić jako ciekawy prezent z Polski dla zagranicznych znajomych zainteresowanych architekturą.

http://www.karakter.pl/ksiazki/dom-jako-forma-otwarta
P O W S T A N I E   W A R S Z A W S K I E

Najnowsza produkcja według pomysłu Jana Komasy, to pierwszy na świecie dramat wojenny, który w całości powstał z fragmentów kronik filmowych zarejestrowanych w stolicy, w sierpniu 1944 roku. Przed kamerą nie zobaczymy aktorów, ale walczących w powstaniu warszawiaków na tle pogrążonego w wojnie miasta. Zachowane urywki zrekonstruowano, złożono w całość, dodano kolor, a dialogi powstały na podstawie słów odczytanych z ruchu warg pokazywanych postaci. Do tego fabuła dodana w tle, która miała spinać fragmenty w całość (pomysł ciekawy, choć efekt końcowy już nie koniecznie udany). Zrekonstruowany obraz przedstawiający Powstanie Warszawskie robi wrażenie. Warto obejrzeć ten ważny fragmenty polskiej historii. 

http://powstaniewarszawskiefilm.pl/
S Z U K A J Ą C   V I V I A N   M A I E R

To miała być kolejna niesamowita historia, niczym ta pokazywana kilka miesięcy wcześniej w filmie "Sugar Man”. Tak głosiły zapowiedzi. Trochę mnie to zaciekawiło. Do tego perspektywa obejrzenia podobno genialnych zdjęć, wykonanych przez panią Maier - zaczęłam moje prywatne poszukiwanie Vivian. Jak się okazało film miał być wyświetlany w Polsce tylko w kilku kinach studyjnych. Trochę mnie to zdziwiło bo było o nim dość głośno jeszcze przed premierą. Na szczęście kino udało się znaleźć. 

Film (reżyseria: John Maloof, Charlie Siskel) opowiada historię pewnej niani która ruszając na codzienny spacer ze swoimi podopiecznymi (często do dość nieciekawych dzielnic) zabierała aparat by dokumentować codzienne życie miasta i jego użytkowników. Nikt o tej pasji nie wiedział, a zdjęcia i jeszcze nie wywołane filmy lądowały w kolejnych kartonach. Latami gromadzone były przez ich autorkę. Przypadkiem wpadły w ręce chłopaka, który poszukiwał starych fotografii - materiałów do pisanej książki. Na jednej z aukcji staroci zakupił kilka pudeł z odbitkami, nawet dobrze nie przeglądając zawartości. Niesamowita historia przepleciona jest znalezionymi zdjęciami, które pokazują że ich autorka niewątpliwie posiada talent, wyczucie kompozycji, dobre oko i poczucie humoru. Nie wiem czy są to zdjęcia genialne, ale z pewnością mają w sobie coś co przyciąga wzrok i nie pozwala oderwać od nich oczu.

Film inspiruje - mnie do sięgnięcia po aparat i wybranie się na targ staroci w poszukiwaniu skarbów (niekoniecznie fotograficznych), może też do poszukania wystawy i obejrzenia zdjęć Vivian Maier na żywo.

http://www.youtube.com/watch?v=9hT-O3BAecc
Y V E S   S A I N T   L A U R E N T

Zapowiadało się kino pełne mody. Po prawie pół roku od światowej premiery (która odbyła się w styczniu) na polskie ekrany trafił Yves Saint Laurent w reżyserii Jalila Lesperta. Film opowiada o życiu wybitnego projektanta, który w wieku 21 lat stał się głównym kreatorem marki Dior, a kilka lat później otworzył własny dom mody funkcjonujący do dziś. W tej produkcji duży nacisk położono na dość rozrywkowe życie prywatne artysty, a moda stała się jedynie tłem. Gdyby odwrócić proporcje i twórczość Laurent przeszła na pierwszy plan, film mógłby być dużo lepszy (sceny z intymnego życia artysty trochę przytłaczają). Oglądając tę produkcję z pewnością da się uchwycić klimat końca lat 50, 60, 70 i poznać dynamicznie zmieniającą się styl przełomu kilku dekad. Mi podobała się dobrana muzyka, która świetnie komponowała się z prezentowanym obrazem. Poza tym, że mody nie ma aż tak dużo jak zapowiadały trailer, film ogląda się całkiem nieźle (może dlatego, że zamiast skupić się na fabule z niecierpliwością oczekujemy na te modowe wstawki?), wygrywa on zdecydowanie z inną kinową biografią, wypuszczoną niedawno - opowieścią o Grace Kelly (historia ciekawa, ale powstał z niej dość nudny film).

Wizyta w kinie to też dobry pretekst, żeby przyjrzeć się bliżej twórczości projektanta, zwłaszcza, że już niedługo ma się pojawić kolejna produkcja poświęcona temu kreatorowi mody (Saint Laurent wyreżyserowany przez Bertranda Bonello).

http://www.youtube.com/watch?v=BOarDnEIutcM O N I T O R    M A G A Z Y N

Magazyn poświęcona najciekawszym wydarzeniom ze świata designu, biznesu, kultury, stylu, podróży i kuchni. Wiosenne wydanie jest świetnym uzupełnieniem prezentowanego w ostatnich inspiracjach FUTU PAPER (poświęconego startupom). Tematem głównym tego numeru Monitora jest biznes z pasją. 

W magazynie znajdziemy wywiady z wieloma interesującymi postaciami, które odniosły sukces w swojej dziedzinie (m.in. Ania Kuczyńska - moda, Jan Lutyk – design, Marta Frejda i Michał Gratkowski – architektura, Gunia Nowik i Patrick Komorowski – sztuka). Ponadto sporo miejsca poświęcone jest modzie, ciekawy raport jak zmieniała się ona na przestrzeni kilkunastu lat: jak wygląda obecnie (ile wydajemy, gdzie kupujemy i co kształtuje nasze gusta) oraz co ją czeka w przyszłości. Do tego coś co może nam się przydać przy planowaniu letnich wakacji: przewodnik po Kopenhadze i rozbudowujących się Katowicach. Znajdziemy też: eseje, wywiady, reportaże i felietony, wszystko w dużych ilościach. Warto sięgnąć.

https://pl-pl.facebook.com/monitormag

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz