ONE PROJECT #1

                                                                                               Dom z jedną ścianą


     Na początek Christian Kerez (w Polsce znany dzięki wygranej w konkursie na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie). Szwajcarski architekt, który w swoich projektach chętni sięga po minimalistyczne kształty i nowoczesne materiały. Ten wybór idealnie wpisuje się w charakter bloga, minimallisme również stawia na proste formy i funkcjonalne rozwiązania!


Dom z jedną ścianą / sytuacja


ONE PROJECT #1 – Dom z jedną ścianą

autor: Christian Kerez
lokalizacja: Zurych / Szwajcaria
realizacja: 2007
                                                                                     Dom z jedną ścianą / rzuty     Kerez do swojego projektu poszedł dość niestandardowo. Zaczęło się od wąskiej, niedużej działki, z pięknym widokiem, położonej na obrzeżach Zurychu, na której miały powstać dwa domy. Architekt nie chciał dzielić terenu w poprzek i pozbawiać mieszkańców jednego z budynków wyjątkowej panoramy. Postanowił, że zaprojektuje obiekt oparty na jednej ścianie, która pełnić będzie 2 funkcje: stanie się trzonem konstrukcji i oddzieli apartamenty od siebie.Dom z jedną ścianą / schemat konstrukcji


     Podział nastąpił wzdłuż osi pionowej. Przez każdy z 3 poziomów budynku przechodzi 40 centymetrowej grubości żelbetowa ściana w formie łamanej linii. Na kolejnych piętrach przybiera ona trochę inny kształt, dodaje to budynkowi sztywności, a powstałe w ten sposób wnęki zostały zaadaptowane na łazienki i schowki. Dzięki temu zabiegowi w domu nie zbudowano żadnych dodatkowych ścian. Każde z mieszkań ma otwarty plan i piękny widok z niemal każdego punktu, ponieważ wszystkie elewacje są całkowicie przeszklone.


                                                                                       Dom z jedną ścianą


     Dom widziany od strony ulicy prezentuje się interesująco - szkło nadaje lekkość a betonowy szkielet stabilności, ale to widok ze środka budynku musi robić wrażenie.

Etykiety: , , , , , ,