ONE PROJECT #2

Alianz Arena


One project po raz drugi! Z przedmieść Zurychu przenosimy się na piłkarską murawę. Szwajcarię zmieniamy na Niemcy. Zupełnie inna skala, nowe miejsce i światowej klasy pracownia. Zapraszam!


Alianz Arena/ boisko


ONE PROJECT #2 - Allianz Arena

autor: Herzog & de Meuron 
lokalizacja: Monachium / Niemcy
realizacja: 2002 - 2005Allianz Arena, jeden z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich. Wielkie otwarcie nastąpiło prawie 10 lat temu, w połowie 2005 roku. Kilkanaście miesięcy później rozegrano tu pierwszy mecz XVIII Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, a nowy stadion stał się jednym z głównych boisk mundialu zorganizowanego w Niemczech w 2006 r. Dziś Alianz Arena wykorzystywany jest przez dwa lokalne kluby: FC Bayern Monachium i TSV 1860 Monachium.

Zanim doszło do budowy zorganizowano konkurs, zwyciężyło biuro Herzog & de Meuron, proponujące obiekt o oryginalnej, obłej formie. Wnętrze stadionu ukształtowano tak by przypominało krater. Miejsca dla kibiców ustawiano możliwe jak najbliżej siebie i boiska, a trzy poziomy trybun zbudowano pod takim kątem, żeby z każdego punktu zapewniona była doskonała widoczność pola gry. Dzięki temu zabiegowi mecze może oglądać nawet ponad 70 000 widzów.


 
Alianz Arena/ fasada


Pracownia założona przez duet szwajcarskich architektów słynie ze stonowania różnych, często dość niekonwencjonalnych materiałów. W tym obiekcie dach oraz fasadę wykonano z prawie trzech tysięcy foliowych poduszek wypełnionych suchym powietrzem, które jest stale pompowane przez wentylatory umieszczone pod stadionem. Nadmuchiwane pokrycie robi wrażenie - jemu obiekt zawdzięcza, nadaną przez kibiców, nazwę "Schlauchboot" (ponton). Powłoka zajmuje powierzchnię  64 000 m² i jest największą foliową konstrukcją świata. Do jej wykonania użyto kopolimer (EFTE - wytrzymały i odporny na wiele zewnętrznych czynników) o grubości zaledwie 0,2 mm.

Każdy element elewacji może być niezależnie oświetlony kolorowym światłem. Na co dzień stadion pozostaje w neutralnej białej barwie, ale kiedy mecz rozgrywana  jedna z drużyn, obiekt zmienia swój wygląd. Staje się niebieski, gdy na murawę wychodzi drużyna TSV lub czerwony, kiedy gra Bayern. Podświetlana elewacja zwiększa atrakcyjność budynku, w pogodne wieczory czy noce stadion może być łatwo zauważony nawet z odległości kilkudziesięciu kilometrów.


Alianz Arena/ sytuacjaDopełnieniem bryły jest jej otoczenie. Projekt zagospodarowania terenu wokół stadionu o powierzchni 160 000  przygotowało szwajcarskie biuro Vogt Landschaftsarchitekten. Obiekt usytuowano w otwartej przestrzeni, między lotniskiem a centrum miasta, a wszystkie drogi dojazdowe i elementy krajobrazu zaprojektowano tak, by nawiązywały do zaokrąglonego kształtu Alianz Areny. Zieleń wokół stadionu komponuje się z otaczającą roślinnością, a między nią meandrują asfaltowe ścieżki prowadzące kibiców do środka.


Alianz Arena/ otoczenie

Budynek posiada dobrze rozbudowaną infrastrukturę. Wokół i na jego terenie znajdują się m.in. sklepy i kioski z artykułami dla fanów, sale konferencyjne, pomieszczenia biurowe, także kilka restauracji. Do stadionu należy także jeden z największych parkingów w Europie, który pomieści nawet 10 500 samochodów.

Etykiety: , , , , , ,