DESIGN FESTIWAL / 01


We wtorkowe przedpołudnie rozpoczął się jeden z ważniejszy tygodni w kalendarzu każdego miłośnika wzornictwa - kolejna (już 54!) edycja największych targów Salone Internazionale del Mobile prezentujących elementy wyposażenia wnętrz. Co roku stolicę Lombardii odwiedzają setki tysięcy osób: producentów, projektantów i konsumentów z całego świata. Jedni chcą przedstawić swoją ofertę, inni poszukują nowości, inspiracji i obserwują rodzące się trendy. To również świetna okazja, żeby podczas licznych wydarzeń towarzyszących targom, prześledzić czym zajmują się młodzi niezależni twórcy. Program jest różnorodny, interesujący i bogaty, a przygotowane atrakcje można by spokojnie rozdzielić pomiędzy kilka festiwali i dalej nie brakowałoby miejsc do zwiedzania. W całym mieście odbywają się wystawy, spotkania, imprezy. Na kilka dni w roku zamienia się ono w prawdziwą stolicę designu (najciekawszych wydarzeń szukajcie tu).

Mediolan, to nie jedyne miejsce do którego ściągają prawdziwe tłumy wielbicieli wzornictwa. Lista festiwali i targów organizowanych na całym świecie stale się powiększa, a niemal każda europejska stolica ma już swój tydzień designu. To nie tylko wydarzenia dla koneserów i specjalistów. Program budowany jest tak, by każdy mieszkaniec czy turysta znalazł tu coś dla siebie. 

Udział w takim wydarzeniu, może stać się niezwykle inspirującym doświadczeniem. Co wybrać? Oto festiwale, targi i tygodnie designu, które odbędą się w Europie w ciągu następnych kilku miesięcy. Zaczynamy od Mediolanu!


1. SALONE INTERNAZIONALE DEL MOBILE
14 – 19/04/2015 
Mediolan / Włochy


Największe i najważniejsze targi prezentujące włoskie i światowe wzornictwo. Premierowe kolekcje elementów wyposażenia wnętrz. Do tego szereg wydarzeń towarzyszących, organizowanych na terenie całego miasta.

http://salonemilano.it/it-it/2. EXPO 2015
01/05 - 31/10/2015
Mediolan / Włochy

Wystawa prezentująca dorobek kulturalny, naukowy i techniczny wielu krajów świata. Temat EXPO 2015 w Mediolanie to "Karmienie Planet, energia życia". 
To nie pierwsze tak duże przedsięwzięcie organizowane w tym mieście. W 1906 roku odbyła się tu Międzynarodowa Wystawa poświęcona transportowi.

http://www.expo2015.org/en/index.html3. PRAGUE DESIGN WEEK
11 - 17/05/2015
Praga / Czechy

To dopiero druga odsłona tego wydarzenia (i już mała zmiana, w tym roku festiwal z listopada zostaje przesunięty na maj). Planowane ekspozycje i wydarzenia mają skupiać się nie tylko na pokazaniu gotowego przedmiotu, ale także wszystkich etapów jego powstawania: od szkicu do produktu.

http://www.praguedesignweek.cz/en/4. DMY International Design Festival
11 - 14/06/2015
Berlin / Niemcy

Festiwal pokazuje jak różnorodny, pod względem tworzonego w nim designu, jest Berlin. Podczas wydarzenia możemy zapoznać się z działaniami lokalnych środowisk kreatywnych, odwiedzając instytucje i galerie rozlokowane na terenie całego miasta.        

http://www.dmy2015.com/5. HELSINKI DESIGN WEEK 
03 – 13/09/2015
Helsinki / Finlandia  

Jedenasta edycja festiwalu zostanie zorganizowana pod hasłem "Time Machine". Jego celem jest nie tylko prezentacja dobrego designu, ale również odkrywanie wyjątkowych, często zapomnianych miejsc, w których organizowane są wystawy.

http://www.helsinkidesignweek.com/6. PARIS DESIGN WEEK
05 – 15/09/2015 
Paryż / Francja

W tym roku odbędzie się piata edycja Paris Design Week, największego festiwalu wzornictwa we Francji. Zaprezentują się znane i cenione marki, instytucje i projektanci ale także młodzi twórcy. Wystawy, spotkania, dyskusje, a wszystko jak co roku podzielone na bloki tematyczne.
http://www.parisdesignweek.fr/

7. MAISON&OBJET
04 - 08/09/2015
Paryż / Francja

Podczas tygodnia designu odbywają się również targi dla profesjonalistów działających w branży architektonicznej i wzorniczej. Przez 5 dni można oglądać nowości do domów, biur i mieszkań prezentowane przez wystawców całego świata.

http://www.maison-objet.com/en/paris8. LONDON DESIGN FESTIVAL
19/09 – 27/09/2015
Londyn / Wielka Brytania

Organizowane od 2003 roku wydarzenie, na początku września będzie miało swoja kolejna edycję. Podczas London Design Festival zaprezentują się jak zwykle najlepsi projektanci z całego świata.

http://www.londondesignfestival.com/9. 100%design
23/09 – 26/09/2015
Londyn / Wielka Brytania

Festiwalowi towarzyszą targi 100%design odbywające się już po raz dwudziesty. Hasło tegorocznej edycji 'Design Kaleidoscope' - opisuje jak różnorodną i bogatą historię ma to wydarzenie.

http://www.100percentdesign.co.uk/10. VIENNA DESIGN WEEK
25/09 – 04/10/2015
Wiedeń / Austria 

Kolejny wrześniowy festiwal to VIENNA DESIGN WEEK. W programie wystawy, warsztaty, wykłady organizowane w różnych miejscach na terenie całego miasta.

http://www.viennadesignweek.at/index.php11. DUTCH DESIGN WEEK 
17-25/10/2015
Eindhoven / Holandia

Podczas czternastej edycji Dutch Design Week w Eindhoven przekonamy się jak będzie wyglądał świat jutra. Nie zabraknie inteligentne rozwiązań, nowatorskich konstrukcji i innowacyjnych pomysłów.

http://www.ddw.nl/

Etykiety: , , , , , , , , , , , ,