czwartek, 23 października 2014

5 in 1 - inspiracje wrzesień 2014     Po wakacyjnej przerwie powracają inspiracje. Pierwsze w tym ‘sezonie’ pozostaną w modowym klimacie. Gorąco zapraszam!M O D A   P O L S K A

Wielbicieli stylu retro z pewnością zainteresuje program „Trójkowy wehikuł czasu”. Jedna z wrześniowych audycji poświęcana został „Modzie Polskiej”, a gościem specjalnym była legenda i filar tej instytucji, jeden z projektantów, a później także dyrektor - Jerzy Antkowiak. Z rozmowy dowiemy się skąd młody absolwent Wrocławskiej ASP wziął się w szeregach ‘polskiego domu mody’. Jak wyglądało projektowanie w czasach PRL i z czego powstała jedna z ich najlepszych kolekcji (wszystkim, których zainteresuje audycja polecam również artykuł o Jadwidze Grabowskiej twórczyni Mody Polskiej).


L A   M O D E   E N   F R A N C E

Moda sprzed kilku dekad jest tematem wystawy „La Mode en France 1947-1957”. Muzeum po kilkuletnim remoncie jest już dostępy dla zwiedzających, dzięki czemu Paryż zyskał kolejne, stylowe miejsce, warte odwiedzenia. Na prezentowanej obecnie ekspozycji można oglądać modele pochodzące z największych domów mody - fasony jakie nosiły francuskie elegantki na przełomie lat 40 i 50-tych: od kostiumów kąpielowych, po wieczorowe kreacje. Zachwycają wyjątkowe kroje i dopracowany detal, a nie jeden ze strojów świetnie sprawdziłby się również dzisiaj. Mój faworyt - żółta skina od Hermès (z namalowanym kołnierzem i guzikami) spokojnie mogłaby znaleźć się w tegorocznej kolekcji, idealnie wpisując się w trend op- art.

Do tego na wystawie zajdziemy oryginalne okładki czasopism, szkice projektantów i krótkie filmy prezentujące kolekcje sprzed ponad 60 lat. (więcej informacji o wystawie tutaj)
V O G U E

Na początku każdego sezonu objętość numeru VOGUE powiększa się kilkakrotnie. Poza sesjami mody i propozycjami z nowych kolekcji, obfituje w potężne ilości reklamy. Nie są to jednak strony, które jak najszybciej chcemy ominąć, to w większości prezentacje najlepszych domów mody, ich wizytówka, pigułka zawierająca esencję tego co kryje się w nowszych kolekcjach. Szybki przegląd przez trendy i kolekcje światowych marek. Może być dobrą inspiracją do skomponowania jesiennej garderoby i zorientowania się co w tym sezonie w modzie piszczy.

M O N I T O R   M A G A Z I N E

A teraz coś do poczytna, w jubileuszowym numerze Monitor Magazine nie brakuje ciekawych artykułów. Najbardziej zainteresowały mnie te: relacja z targów ISaloni w Mediolanie - trzech autorów (Paweł Kubara, Anna Theiss, Jan Lutyk) opisało swoje wrażenia z trzech różnych perspektyw; wywiad z projektantką Mają Ganszyniec (o jej podejściu do tworzenia przedmiotów i współpracy z największymi markami); zdjęcia z internetowego magazynu „Freunde von Freunden”; artykuł o naukowym podejściu do mody i pomysły na spędzenie 48 godzin we Włoszech.

Do tego lubię odkrywać proponowane w gazecie książki. Fajnie, że nie są to same nowości i czasem zamiast do księgarni trzeba się wybrać do biblioteki lub antykwariatu.

S H A N G H A I

Na koniec, tradycyjnie - inspirujący przedmiot. Torebka Ani Kuczyńskiej z pewnością nalży do jednych z bardziej pakownych (ale gdy ją opróżnimy i złożymy nie zajmie więcej miejsca niż T-shirt). Lekka, bawełniana jest idealna na wyjazdy, podróże, wycieczki, z łatwością pomieści wszystko czego potrzebujemy: aparat, butelkę wody, ciepły sweter, parasolkę i masę innych potrzebnych rzeczy. Do tego ma dwie świetnie zlokalizowane, pojemne kieszenie, które sprawią ze drobiazgi nie zginą w przepastnym wnętrzu. Piękne, staranne wykończenie i wysokiej klasy detale. Projekt inspirowany jest podróżą Ani do Chin. W 2013 roku zdobył nagrodę MUST HAVE na Łódź Design Festival. Dla mnie element obowiązkowy, na kolejny, wakacyjny wyjazd.
Zapraszam też na poprzednie inspiracje (tu, tu i tu)!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz