inspiracje 2014     Zapraszam na wyjątkowe inspiracje, podsumowanie 2014 roku. 12 odkryć ostatnich miesięcy: wyjątkowe wydawnictwa, wydarzenia i przedmioty! Część to nowości, o których nie miałam jeszcze okazji napisać, kilka propozycji pojawiło się już na blogu, ale z pewnością zasługują na to, by o nich przypomnieć.  


0 1 /   M O N I T O R   M A G A Z I N E              

„Magazyn, z którym masz o czym porozmawiać.”

W pełni zgadzam się z tym zdaniem. Monitor to moje największe prasowe odkrycie zeszłego roku. Bardzo lubię sięgać po ten magazyn, to idealna gazeta do poczytania, a nie tylko szybkiego przekartkowania. Doceniam ją za różnorodność treści (tematy związane z designem i biznesem uzupełniają artykuły o kulturze, podróżach i kuchni) i formy - eseje, wywiady, reportaże i felietony (więcej o magazynie w inspiracjach maja i września 2014).


https://pl-pl.facebook.com/monitormag0 2 /    I D A

Ida w reżyserii Pawła Pawlikowskiego - tym obrazem rozpoczęłam mój kinowy sezon 2014. Film okazał się najlepszym jaki obejrzałam w zeszłym roku. Jego urok tkwi w prostocie: minimalistyczne, monochromatyczne kadry, piękne zdjęcia podkreślone odpowiednio dobraną muzyką tworzą znakomite tło dla opowiadanej historii (więcej o filmie w inspiracjach lutego 2014).

http://www.filmweb.pl/film/Ida-2013-546529/descs#0 3 /    P E Ł N I A   A R C H I T E K T U R Y 


 " ... tylko doskonała harmonia funkcji oraz proporcji może doprowadzić do powstania czegoś pięknego"

Dopracowana w każdym detalu, wydana z dbałością o estetyczne doznania czytelnika i niezwykle ciekawa - to dla mnie książka idealna. Walter Gropius, założyciel Bauhausu opowiada w niej o swojej szkole, podejściu do projektowania i architektury. Treści zawarte w zbiorze esejów powstałych na przestrzeni 20 lat, kilka dekad temu, są fascynujące i wciąż bardzo aktualne.

https://www.karakter.pl/ksiazki/pelnia-architektury0 4 /    M A M U T

Zaczarowała mnie wyjątkowa energia płynąca z tej płyty. Interesujące połączenie brzmień, zaproszeni do współpracy goście, teksty i muzyka na bardzo wysokim poziomie, wszystko układa się w niezwykłą całość. Fisz Emade Tworzywo stworzyli świetny album! Piosenka „Pył” - porywa, "Ślady" - wycisza, zestaw doskonały (więcej o płycie w listopadowym # WHAT'S UP!).

https://pl-pl.facebook.com/FiszEmade0 5 /    S K Ł A D A M   S I Ę   Z   C I Ą G Ł Y C H   P O W T Ó R Z E Ń

Lubię kiedy Rojek śpiewa! Słucham jego starych piosenek, teraz sięgam też po nowe nagrania. Wydanie solowej płyty poprzedziły długie oczekiwania, ale opłaciło się być cierpliwym. Powstał wyjątkowy, tekstowo osobisty, muzycznie dość nieoczywisty, bardzo, bardzo dobry album (więcej o płycie w wiosennych inspiracjach).

https://pl-pl.facebook.com/artur.rojek.official0 6 /    I N A 

Moja kolekcja porcelany powiększyła się o filiżanki projektu Lubomira Tomaszewskiego. Serwis Ina to jeden z najciekawszych, jaki powstał na początku lat 60-tych, może nawet najlepszy jaki do tej pory stworzyli polscy projektanci. Jego kształt jest wynikiem wielu analiz przeprowadzonych na produkowanej wcześniej porcelanie, realizowanych w celu wyeliminowania jakichkolwiek wad. Idealne połączenie formy i funkcji.

http://www.lubomirtomaszewski.com/design-ceramics/0 7 /    Z A C Z Y N

"Forma Otwarta jest inna, 'podąża za przygodą jaką jest życie' ufa człowiekowi, pozostawia mu miejsce do decydowania, zaprasza do dyskusji. Daje odpowiedzi przez stawianie pytań. Jest dowodem społecznego postępu. Jej podstawowym pojęciem jest 'tło eksponujące zdarzenia'. "

Jedna z najciekawszych książek w mojej biblioteczce. Wciągająca opowieść o Zofii i Oskarze Hansenie, architekturze, tworzeniu koncepcji Formy Otwartej i ich nowatorskich pomysłach realizowanych w Polsce blisko pół wieku temu. Reportaż Filipa Springera o parze polskich architektów-wizjonerów, jest po prostu świetnie napisany. Razem z autorem książki odkrywamy miejsca, poznajemy historie, podróżujemy w czasie i przestrzeni.


https://www.karakter.pl/ksiazki/zaczyn0 8 /    B I E N N A L E   A R C H I T E K T U R Y   W   W E N E C J I

Po raz kolejny udało mi się być na weneckim biennale. To niezwykle inspirujące miejsce i wydarzenie poświęcone architekturze: wystawa główna, pawilony narodowe. W tym roku szczególnie ciekawe, ponieważ na zorganizowanej pod hasłem Fundamenty „Absorbing modernity 1914-2014” ekspozycji można było prześledzić jak przez ostatnie 100 lat zmieniło się podejście do projektowania. Każdy kraj ma własny pomysł na prezentację: jedne stawiają na minimalizm, inne maksymalnie wykorzystują dostępna przestrzeń. Jest interesująco, różnorodnie i inspirująco (więcej o wydarzeniu w czerwcowym # WHAT'S UP!).

http://www.labiennale.org/en/architecture/0 9 /    F U T U

Moja inspiracja nie tylko tego roku, tę gazetę - czytam regularnie od kiedy jest wydawana, czyli od dobrych kilku lat. Design, biznes i technologiczne nowości. Teraz FUTU Paper przekształca się w Futu. Wraz z tytułem zmienia się wzornictwo i format gazety (trochę z żalem rozstaje się z jej dotychczasowym wyglądem). Najważniejsze, że przedstawiane treść nadal pozostaje na wysokim poziomie (więcej o gazecie w wiosennych inspiracjach)!

http://www.futu.pl/futu,2,3737,nowe-futu-zmiany.html1 0 /    P A N   K A L E N D A R Z

Papierowy kalendarz jest dla mnie niezbędny. W tamtym roku standardowy organizer zamieniłam na wyjątkowy projekt Oli Dębniak, Pauliny Rek-Gromulskiej (Cuda Wianki Studio), Joanny Walczykowskiej i Mateusza Kowalskiego (Oku miłe). Każdy miesiąc posiada niepowtarzalny układ i świetną grafikę. Pełne niespodzianek wnętrze codziennie zaskakuje (więcej o kalendarzu w inspiracjach lutego 2014).

http://pankalendarz.com.pl/1 1 /   B Ł Ę K I T

To mój kolor roku 2014.

PS 
Niedawno czytając książkę Gropiusa znalazłam taki fragment:
"... niebieski nie wywołuje chandry, lecz odprężenie, 
(...) starsi często odczuwają 'pragnienie niebieskiego' ..."

chyba coś w tym jest:)1 2 /   R O S E A U X

Ta płyta powstała przy współpracy francuskiej grupy Roseaux i amerykańskiego wokalisty Aloe Blacca. Urzekło mnie jej piękne brzmienie i staranne wydanie. Album jest spokojny, a zarazem dynamiczny. Piosenki śpiewane przez Aloe i muzyka francuskiego zespołu świetnie do siebie pasują i tworzą intrygującą całość (więcej o płycie w inspiracjach lutego 2014).

https://www.facebook.com/roseauxmusic


Etykiety: , , , , , , , , , , , , , , , , ,