niedziela, 17 maja 2015

DESIGN FESTIWAL / 03

Sezon festiwalowy rozpoczęty! Dziś, żeby poznać dobry design nie trzeba już szukać daleko. Coraz więcej polskich miast organizuje kilkudniowe imprezy poświęcone rodzimemu i światowemu wzornictwu. Po prezentacji europejskich wydarzeń warto zorientować się co w najbliższym czasie będzie się działo w naszym kraju. Największy festiwal od 2007 roku organizowany jest w Łodzi, na początku października rozpoczyna się jego 9 edycja. Do grona wydarzeń dołącza DIZAJN-BIZNES-KRAKÓW, już w maju pierwsza odsłona. Zapowiada się interesująco, zapraszam!1. POZNAŃ DESIGN DAYS
08 – 17/05/2015 /Poznań

Kolejny festiwalowy sezon rozpoczynają Poznań Design Days. W organizację wydarzenia angażują się liczne instytucje kultury i sztuki, a także kreatywne jednostki działające w stolicy wielkopolski. Tegorocznej, drugiej edycji towarzyszy hasło ,,Nowe Oczekiwania". Podczas dziesięciodniowego festiwalu można brać udział w licznych wystawach, prezentacjach, pokazach filmów, spotkaniach, warsztatach i dyskusjach związanych z problematyką oscylującą wokół: designu, architektury i zagadnień urbanistycznych.

http://poznandesigndays.pl/
2. DIZAJN-BIZNES-KRAKÓW
22 – 31/05/2015 /Kraków

W tym roku po raz pierwszy zorganizowany zostanie DIZAJN-BIZNES-KRAKÓW. Małopolski Tydzień Dizajnu to cykl wydarzeń skierowany zarówno do osób profesjonalnie zajmujących się wzornictwem (twórców, biznesmenów), jak i do pasjonatów (w każdym wieku), którzy lubią otaczać się dobrze zaprojektowanymi, funkcjonalnymi przedmiotami.

Ten projekt łączy w sobie wiele dziedzin i elementów: najciekawsze jest pokazanie, że design może pełnić ważną rolę w nowoczesnej gospodarce i codziennym życiu. Krakowskie wydarzenie skupia się również na prezentacji i promocji twórców, nie tylko na ich projektach. Przekonać się o tym będzie można podczas dziesięciu dni wypełnionych atrakcjami. W festiwalowym programie znajdziemy: wystawy, wykłady z zakresu podstaw historii wzornictwa, warsztaty fotograficzne i projektowe, targi DIZAJN-BIZNES-KRAKÓW, spotkania autorskie i dyskusyjne. Jednym z gości będzie francuski projektant Christophe Pillet.
Małopolski Tydzień Dizajnu organizowany jest z inicjatywy Centrum Kreatywności i Dizajnu w Krakowie, które w ten sposób inauguruje swoje działania programowe służące promowaniu ekonomicznego znaczenia kreatywności i dizajnu.

http://dizajnbiznes.pl/
3. TORMIAR 
12/06 – 18/10/2015 /Toruń

Po raz drugi zorganizowany zostanie TORMIAR - Festiwal Architektury i Wzornictwa. Wydarzenie, a może bardziej projekt badawczy, poświęcony jest toruńskiemu dziedzictwu z okresu II połowy XX wieku. Jego celem jest wyszukiwanie, gromadzenie, a następnie opracowywanie oraz publikacja materiałów i informacji związanych z szeroko pojętą sztuką użytkową. Tegoroczna edycja - zorganizowana pod hasłem „Rzeczy Wspólne” – poświęcona zostanie przedmiotom wytwarzanym w rozsianych po całej Polsce spółdzielniach rzemiosła artystycznego .

W czasie trwania festiwalu odbędzie się szereg wydarzeń skierowanych zarówno do osób działających na polu historii sztuki oraz do hobbystów, pasjonatów i mieszkańców miasta. W programie znajdą się: wystawy, warsztaty, targi, spotkania, dyskusje, a także konferencja naukowa (więcej o poprzedniej edycji do przeczytania tu).

http://tormiar.csw.torun.pl/tormiar/
4. GDYNIA DESIGN DAYS
03 – 12/07/2015 /Gdynia

„SIECI” to hasło przewodnie tegorocznej edycji Gdynia Design Days. Festiwal koncentruje się na mieście, które można porównać do sieci neuronów (dendryty to ulice, a synapsy - skwery i place). Analiza skomplikowanych połączeń w skali mikro i makro ma przynieść rozwiązania, które będą prezentowane podczas festiwalu. Celem jest stworzenie jak najlepszych przestrzeni.

Podczas kolejnej edycji można będzie uczestniczyć w licznych spotkaniach, wystawach i warsztatach zaproponowanych przez organizatorów (więcej o poprzedniej edycji do przeczytania tu).

http://www.gdyniadesigndays.eu/
5.  WAWA DESIGN FESTIWAL
05 – 13/09/2015 / Warszawa

W tym roku po raz trzeci zorganizowany zostanie Wawa Design Festiwal. Temat przewodni tej odsłony to: „ORYGINAŁ”. Swoją wiedzę o wzornictwie można będzie poszerzyć i uzupełnić oglądając przygotowane wystawy i uczestnicząc w wykładach i warsztatach projektowania. Atrakcji z pewnością nie zabraknie, ponieważ festiwal z edycji na edycję prężnie się rozwija (więcej o poprzednich edycjach do przeczytania tu).

6. ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL
08 – 18/10/2015 /ŁÓDŹ

To już dziewiąta edycja Łódź Design Festival - najważniejszego w Europie Środkowo – Wschodniej wydarzenia związanego z projektowaniem o randze międzynarodowej. Początkowo był to przegląd osiągnięć polskiego wzornictwa, ale impreza rozwijał się z każdą edycją by osiągnąć obecny kształt. Dziś festiwal składa się z: Programu Głównego – zbioru wystaw kuratorskich, konkursu dla początkujących projektantów - make me!, plebiscytu must have, strefy dedykowanej rodzinom z dziećmi oraz z programu Open - działań organizowanych na terenie całego miasta.

W tym roku nie zabraknie wystaw, wykładów, warsztatów oraz wielu innych, ciekawych propozycji (więcej o poprzednich edycjach do przeczytania tu, tu i tu).

http://lodzdesign.com/o-nas/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz